Պերմյակովի գործով բողոքները կքննվեն նրա բացակայությամբ՝ Երևանում 11/08/2016 16:00 | Քրեական խրոնիկոն
Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների դաժան սպանության գործով վերաքննիչ բողոքները կքննվեն նոյեմբերի 10-ին՝ Երևանում՝ Քրեական վերաքննիչ դատարանի շենքում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամազդ Կիվիրյանը: Ըստ նրա, քանի որ ցմահ ազատազազրկման դատապարտված Վալերի Պերմյակովը փաստացի հրաժարվել է իր պաշտպանի բողոքից, ուստի գործով մյուս երկու վերաքննիչ բողոքները կքննվեն Վ.Պերմյակովի բացակայությամբ:
Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ, փաստաբան Երեմ Սարգսյանն իր հերթին հայտնեց, որ ինքն ստացել է վերաքննիչ բողոքները վարույթ ընդունելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, որից պարզ է դարձել, որ Պերմյակովը դիմում է հղել Վերաքննիչ դատարանին, նշել է, որ հետ է վերցնում իր պաշտպանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը, հետևաբար այդ մասով բողոքը վարույթ չի ընդունվել և չի քննարկվելու, սակայն քննարկվելու են տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արամազդ Կիվիրյանի և Արթուր Սաքունցի ու Արայիկ Զալյանի վերաքննիչ բողոքները:
Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմաբազայի արդեն նախկին զինծառայող Վալերի Պերմյակովի կողմից հետ վերցված բողոքում նրա պաշտպան Էդուարդ Աղաջանյանը միջնորդում էր բեկանել և փոփոխել ՀՀ Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի` Վալերի Պերմյակովի վերաբերյալ 23.08.2016թ. դատավճիռը, որով վերջինս մեղավոր է ճանաչվել մեղադրանքի ողջ ծավալով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 8-րդ կետերով (ավազակությամբ զուգորդված՝ առանձին դաժանությամբ երկու կամ ավելի անձանց սպանություն), 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ կետերով (զենքի գործադրմամբ, բնակարան ապօրինի մուտք գործելով ավազակություն) և 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ) և դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:
Պաշտպանը խնդրում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-329-րդ հոդվածի 1-ին մասով ամբաստանյալ Վ.Պերմյակովի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնել, նրա նկատմամբ նշանակել համաչափ մեղմ պատիժ:
Մյուս երկու բողոքներում, որոնք Վերաքննիչ դատարանը քննության կառնի, տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչներ Արթուր Սաքունցը և Արայիկ Զալյանը միջնորդում են բեկանել և փոփոխել հիշյալ դատավճիռը և գործն ուղարկել համապատասխան ստորադաս դատարան` նոր քննության, իսկ տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Արամազդ Կիվիրյանը միջնորդում է բեկանել և փոփոխել դատավճիռը և գործն ուղարկել ստորադաս դատարան նոր քննության՝ տուժողների իրավահաջորդների հայցն ընդդեմ Ռուսաստանի Դաշնության` ոչ նյութական վնասի հատուցման պահանջի մասին, քննելու համար:

Апелляционный суд в Ереване рассмотрит жалобы по делу об убийстве семьи в Гюмри в отсутствие Пермякова 11/08/2016 16:37 | Убийство семьи Аветисянов
Бывший военнослужащий 102-й российской военной базы Валерий Пермяков, приговоренный к пожизненному заключению по делу о жестоком убийстве семьи Аветисянов в Гюмри, отозвал из суда жалобу своего адвоката.
Остальные две жалобы по делу будут рассмотрены 10-го ноября в здании Апелляционного суда Армении в Ереване в отсутствие В.Пермякова. Об этом “Фактинфо” сообщил представитель правопреемников потерпевших, адвокат Арамазд Кивирян.
В свою очередь, другой представитель еще одного правопреемника потерпевшего, адвокат Ерем Саркисян сообщил, что он получил решение Апелляционного суда о принятии жалоб к своему производству. Он проинформировал, что из решения становится ясно, что Пермяков направил в Апелляционный суд заявление об отзыве поданной его адвокатом апелляции, следовательно, жалоба не была принята к производству и не будет рассмотрена. Суд, однако, рассмотрит апелляционные жалобы представителей правопреемников потерпевших - Арамазда Кивиряна, Артура Сакунца и Араика Заляна.
В отозванной Пермяковым жалобе его адвокат - Эдуард Агаджанян - просил суд приостановить в отношении своего подзащитного уголовное преследование по части 1 статьи 34-329 (Попытка незаконного пересечения государственной границы) Уголовного кодекса РА и назначить в отношении него соразмерно мягкое наказание.
В свою очередь, представители правопреемников потерпевших Артур Сакунц и Араик Залян ходатайствуют об отмене и изменении вышеупомянутого приговора и отправке дела в соответствующую нижестоящую инстанцию на новое расследование.