Կառավարությունն առողջապահության ոլորտում պետպատվերների համակարգը կդարձնի հետվճարային 11/04/2016 13:48 | ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը նպատակ ունի առողջապահության ոլորտում պետպատվերների համակարգը հետվճարային դարձնել: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը:
«Մենք հիմա քննարկումների մեջ ենք: Մոտակա մեկ ամսում մենք կառավարության քննարկմանը կներկայացնենք ծրագիր, որը, հավանության արժանանալու դեպքում, կներկայացվի նաև հանրության դատին: Մոտեցումը պետպատվերների համակարգը հետվճարային դարձնելն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
Նախարարը մանրամասնեց, որ այդ դեպքում այլևս հաճախորդը չի հետևելու գումարներին, չի նայելու, որ այս կամ այն հիվանդանոցում պետպատվերի չօգտագործված մաս կա, այլ գումարն է հետևելու հաճախորդին:
«Այսինքն, հաճախորդն ընտրելու է հիվանդանոցը, բուժվելու է, և այդ հիվանդանոցը դրա համար գումար է ստանալու»-, ասաց նախարարը՝ կարծիք հայտնելով, որ այդպիսով կնվազեն նաև կոռուպցիոն ռիսկերը:
Հարցին, թե հնարավոր չէ՞, որ այդ դեպքում հիվանդանոցը և հաճախորդը գործարքի գնան, նախարարը պատասխանեց. «Դրա համար կան, այսպես ասած, հակաթույներ: Ամեն օր մոտավորապես 10 տոկոս դիմուﬓեր կստուգվեն»:

Левон Алтунян рассказал о планах сделать систему госзаказов в сфере здравоохранения Армении постоплатной 11/04/2016   14:34  |  Здоровье
Правительство Армении планирует ввести постоплатный принцип в рамках системы госзаказов в сфере здравоохранения. Об этом в пятницу в беседе с журналистами в парламенте Армении заявил министр здравоохранения Левон Алтунян.
"Мы сейчас ведем переговоры. В течение предстоящего месяца министерство завершит работы и представит программу на рассмотрение правительства. В случае одобрения программа будет также представлена на суд общественности. Подход заключается в том, чтобы сделать систему госзаказов постоплатной”, - сказал Левон Алтунян, передает “Арменпресс”.
По словам министра, в таком случае пациенту не придется следовать за суммой, а сумма последует за ним.
Министр пояснил, что в таком случае пациент сможет выбрать больницу, пройти там лечение, и сумма за его лечение будет перечислена этой больнице. По его словам, пациенту не придется учитывать объемы госзаказа, распределяемые клиникам.
Глава Минздрава выразил мнение, что данная инициатива также будет способствовать минимизации коррупционных рисков.
Что касается возможной сделки между клиникой и пациентом, министр отметил: “Для этого есть, так называемое, противоядие: в частности, ежедневно будут проверяться 10 заявлений".