Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բագրատաշենում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ 11/04/2016 17:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Նորակառույց սահմանային անցման կետի պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակցելու և հայ-վրացական «Բարեկամության կամրջի» կառուցման նախապատրաստական աշխատանքներին ծանոթանալու նպատակով Բագրատաշենում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել այդ կապակցությամբ Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ողջունելով վարչապետ Կվիրիկաշվիլիին՝ ՀՀ Նախագահը կարևորել է բարձր մակարդակի կանոնավոր շփումները, որոնք, նրա համոզմամբ, նպաստում են հայ-վրացական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու հնարավորություն ընձեռում կառուցողական և ջերմ մթնոլորտում քննարկել երկկողմ օրակարգի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը:
Նախագահ Սարգսյանը հանդիպման սկզբում շնորհավորել է Գիորգի Կվիրիկաշվիլիին ու Վրաստանի բոլոր քաղաքացիներին՝ խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման և «Վրացական երազանք» կուսակցության համոզիչ հաղթանակի կապակցությամբ: Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանի նոր խորհրդարանն ու կառավարությունը հետևողականորեն կշարունակեն բարեփոխումների քաղաքականությունը՝ ի նպաստ Վրաստանի հետագա զարգացման և բարգավաճման, ինչպես նաև հայ-վրացական բարիդրացիական հարաբերությունների առավել ամրապնդման:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ են նշել, որ երկու բարեկամ և հարևան պետությունները հետևողական զարգացնում են քաղաքական փոխգործակցությունը, ակտիվացնում միջպետական շփումները՝ այդպիսով ամուր հիմք ստեղծելով երկկողմ հարաբերությունները որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու համար:
ՀՀ Նախագահը և Վրաստանի վարչապետն անդրադարձել են առևտրատնտեսական փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, այդ թվում՝ տրանսպորտային հաղորդակցության, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և մի շարք այլ ոլորտներում:
Վրաստանի վարչապետը շնորհավորել է ՀՀ Նախագահին նորակառույց սահմանային անցման կետի բացման կապակցությամբ: Նշելով, որ զգալի աշխատանք է կատարվել, Գիորգի Կվիրիկաշվիլին կարևորել է ենթակառուցվածքների արդիականացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքը, որը, նրա համոզմամբ, կնպաստի Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, ինչպես նաև հայ-վրացական առևտրատնտեսական փոխգործակցության խորացմանը:
Սերժ Սարգսյանը և Գիորգի Կվիրիկաշվիլին մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների շուրջ:

Президент Армении и премьер Грузии выразили удовлетворение активизацией межгосударственных контактов 11/04/2016   20:15  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян в пятницу встретился с премьер-министром Грузии Георгием Квирикашвили.
Встреча проходила после церемонии открытия модернизированного КПП "Баграташен" на границе двух стран и подготовке к строительству армяно-грузинского "Моста дружбы", сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян придал важность регулярным контактам на высоком уровне, которые, по его убеждению, способствуют укреплению армяно-грузинских взаимоотношений и позволяют в конструктивной и теплой атмосфере обсуждать вопросы, представляющие обоюдный интерес.
Президент Армении поздравил Георгия Квирикашвили и всех граждан Грузии с успешным проведением парламентских выборов и убедительной победой партии “Грузинская мечта”. Серж Саргсян выразил уверенность в том, что новый парламент и правительство будут последовательно продолжать политику реформ во благо дальнейшего развития и процветания Грузии, а также дальнейшего укрепления армяно-грузинских добрососедских отношений.
Собеседники выразили удовлетворение тем, что два братских и соседских государства последовательно развивают политическое взаимодействие, активизируют межгосударственные контакты, тем самым, закладывая крепкие основы для вывода сотрудничества на качественно новый уровень.
Президент Армении и премьер-министр Грузии коснулись возможностей расширения торгово-экономического взаимодействия, в том числе, в сферах транспортных коммуникаций, энергетики, туризма, сельского хозяйства и в ряде других областей.
Георгий Квирикашвили поздравил Сержа Саргсяна с открытием недавно построенного КПП “Баграташен” на армяно-грузинской границе. Отметив, что была проделана значительная работа, глава грузинского правительства придал важность модернизации инфраструктур, которая, по его убеждению, будет способствовать развитию экономики Армении, а также углублению армяно-грузинского торгово-экономического взаимодействия.
Серж  Саргсян и Георгий Квирикашвили также обменялись мнениями вокруг актуальных вопросов международной и региональной повестки
17:50 04/11/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении присутствовал на открытии КПП “Баграташен” на границе с Грузией