Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել ԼՂՀ հիմնահահարցի կարգավորմանն ուղղված պայմանավորվածությունները 11/04/2016   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 3-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին Բեռլինում՝ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կարևորեց հայ-գերմանական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման նպատակով բարձրաստիճան պարբերական փոխայցերը:
Նախարար Նալբանդյանն իր հերթին նշեց, որ յուրաքանչյուր հանդիպում նոր լիցք է հաղորդում հաստատված ջերմ հարաբերություններին և նպաստում է համագործակցության նոր ուղիների նախանշմանը:
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը:
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը մտքեր փոխանակեցին զարգացման համագործակցության շրջանակներում ընթացող փոխգործակցության շուրջ: Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին ցուցաբերվող աջակցությունը:
Կողմերն անդրադարձան միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ հարցերի: Քննարկվեց իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում, մտքեր փոխանակվեցին փախստականների հոսքի և նրանց ինտեգրման հետ կապված հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
ԵԱՀԿ-ում գերմանական նախագահության համատեքստում մտքեր փոխանակվեցին կազմակերպության օրակարգային հարցերի, Համբուրգի նախարարական խորհրդի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի համատեքստում Էդվարդ Նալբանդյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի ուշադրությունը հրավիրեց առ այն, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է կյանքի կոչել հիմնահահարցի հանգուցալուծման գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանն ուղղված` Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ավելին` շարունակում է սրել իրավիճակը Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև շփման գծում։
Նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ԵԱՀԿ գերմանական նախագահության աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։ Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:

Главы МИД Армении и Германии заявили об отсутствии альтернативы мирному урегулированию карабахской проблемы 11/04/2016 11:57 | Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 3 ноября встретился в Берлине со своим немецким коллегой Франком-Вальтером Штайнмайером.
Как сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, Штайнмайер отметил важность регулярных взаимных визитов с целью развития армяно-германских дружественных отношений.
В свою очередь глава МИД Армении отметил, что каждая встреча придает новый импульс установившимся теплым отношениям и способствует обозначению новых путей сотрудничества.
Собеседники подробно обсудили шаги, нацеленные на укрепление двустороннего сотрудничества в различных сферах.
Эдвард Налбандян и Франк-Вальтер Штайнмайер обменялись мнениями по взаимодействию в рамках развития сотрудничества. Эдвард Налбандян высоко оценил оказываемое правительством Германии содействие проводимым в Армении реформам.
Собеседники коснулись актуальных международных и региональных вопросов. Речь зашла о ситуации на Ближнем Востоке, в частности – в Сирии. Состоялся обмен мнениями вокруг вопросов, касающихся притока беженцев и их интеграции.
В ходе встречи обсуждались также вопросы сотрудничества Армении с ЕС.
В контексте председательства Германии в ОБСЕ состоялся обмен мнениями относительно вопросов повестки дня ОБСЕ, работ по подготовке к заседанию Совета министров в Гамбурге.
В контексте процесса урегулирования карабахской проблемы Эдвард Налбандян обратил внимание действующего председателя ОБСЕ Франка-Вальтера Штайнмайера на то, что Азербайджан отказывается от реализации достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей, нацеленных на создание соответствующих условий с целью продвижения процесса урегулирования проблемы.
Более того, по словам главы МИД Армении, Баку продолжает обострять ситуацию на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Нагорного Карабаха.
Эдвард Налбандян высоко оценил содействие германского председательства ОБСЕ усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, нацеленных на исключительно мирное урегулирование проблемы.
Главы МИД Армении и ФРГ сошлись во мнении относительно того, что мирному урегулированию карабахской проблемы нет альтернативы.