Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը 11/03/2016 13:44 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Գալուստ Սահակյանը ողջունելով Անդրեյ Դանկոյին` նշել է, որ պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի միջպետական հարաբերությունների զարգացմանն ու երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության ամրապնդմանը:
Խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման համատեքստում Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Սլովակիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ձեւավորումը, ինչը, ըստ նրա, կխթանի խորհրդարանական կապերի զարգացումը:
Բարձր գնահատելով Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, դատապարտումն ու ցեղասպանությունների ժխտման քրեականացումը՝ Գալուստ Սահակյանն ասել է. «Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ ողջ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր եւ նման ոճրագործությունների ճանաչումն ու դատապարտումը կարեւոր է դրանց hետագա կանխարգելման համար»:
Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրի կարգավորմանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել այդ հարցում Սլովակիայի հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Նա նշել է, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ապրիլյան ագրեսիան լուրջ վնաս է հասցրել բանակցությունների գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-ԵՄ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների ընթացքին: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել,որ մշակված փաստաթուղթը համատեղ հանձնառության լավագույն երաշխիք կդառնա Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու հարցում: Հաշվի առնելով, որ Սլովակիան այս տարի ստանձնել է ԵՄ խորհրդի նախագահությունը՝ Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ Հայաստանը վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացում ակնկալում է Սլովակիայի աջակցությունը:
Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ջերմությամբ է հիշել նախորդ տարի Հայաստան կատարած այցը, որից հետո նա գործընկերներին խորհուրդ է տվել անպայման այցելել քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած երկիր՝ Հայաստան, որը բուֆերային գոտի է համարվում քրիստոնեական եւ մուսուլմանական երկրների միջեւ:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին՝ Անդրեյ Դանկոն վերահաստատել է, որ Սլովակիան դատապարտում է մարդկության դեմ նման հանցագործություն իրագործողներին եւ հավելել. «Անցյալ տարի ես զգացի ձեր ազգի մեծ ցավը, ես եւս ցավ եմ ապրում այն մարդկանց համար, ովքեր զոհվել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ եւ խնդրում եմ ընդունեք մեր պատվիրակության այցը Հայաստան՝ որպես հարգանք ձեր նախնիների հիշատակին»:
Զրուցակիցները կարեւորել են միջազգային հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների արդյունավետ համագործակցությունը: Կողմերն ընդգծել են, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության համար առկա են լայն հնարավորություններ, որոնք կյանքի կկոչվեն համատեղ ջանքերի արդյունքում:
Անդրեյ Դանկոն գրառում է կատարել ՀՀ ԱԺ պատվավոր հյուրերի գրքում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ հայ-սլովակյան միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման գործում մեծ ավանդ ունենալու համար ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգեւատրել է Անդրեյ Դանկոյին:
Այնուհետեւ խորհրդարանի այգում` «Հիշողության պուրակում», նրանք տնկել են երկու ժողովուրդների բարեկամությունը խորհրդանշող մշտադալար եղեւնի:

Спикер парламента Армении наградил коллегу из Словакии за весомый вклад в дело международного признания Геноцида армян 11/03/2016   15:47  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян принял в четверг делегацию во главе со спикером Национального Совета Словацкой Республики Андреем Данко, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Саакян отметил, что визит делегации придаст новый импульс развитию межгосударственных отношений и укреплению двустороннего взаимовыгодного сотрудничества.
В контексте развития парламентской дипломатии Г.Саакян подчеркнул важность создания группы дружбы Словакия – Армения, что, по его мнению, послужит стимулом к оживлению парламентских связей.
Высоко оценив признание, осуждение Геноцида армян и криминализацию отрицания геноцидов Национальным Советом Словацкой Республики, Г.Саакян отметил: “Геноцид армян был преступлением не только против армянского народа, но и всего человечества, и признание и осуждение важно для предотвращения их повторения в будущем”.
Коснувшись темы урегулирования нагорно-карабахской проблемы, председатель НС выразил признательность за взвешенную позицию Словакии в данном вопросе. Он отметил, что развязанная Азербайджаном апрельская агрессия нанесла серьезный вред процессу переговоров.
В ходе встречи речь также зашла о ходе переговоров по новому правовому документу Армения – ЕС. Глава парламента выразил надежду, что разработанный документ станет лучшей гарантией совместного обязательства вывести отношения Армения – ЕС на новый уровень. Учитывая, что Словакия в этом году председательствует в Совете ЕС, Г.Саакян отметил, что Армения ожидает содействия Словакии в процессе либерализации визового режима.
Председатель Национального Совета Словацкой Республики Андрей Данко, поблагодарив за прием, с теплотой вспомнил свой прошлогодний визит в Армению, после которого он посоветовал коллегам обязательно посетить страну, первой принявшую христианство, – Армению, считающуюся буферной зоной между христианскими и мусульманскими странами.
Говоря о признании Геноцида армян, А.Данко подтвердил, что Словакия осуждает исполнителей преступления против человечества, и добавил: “В прошлом году я почувствовал великую боль вашего народа, я также испытываю боль за людей, погибших во время геноцида, и прошу принять визит нашей делегации в Армению как уважение памяти ваших предков”.
Собеседники подчеркнули важность эффективного сотрудничества парламентских делегаций двух стран на международных площадках. Стороны констатировали наличие широких возможностей для сотрудничества в различных сферах, которые могут быть реализованы совместными усилиями.
А.Данко оставил запись в Книге почетных гостей НС Армении.
В завершение встречи председатель НС Армении за большой вклад в дело международного признания Геноцида армян и укрепление армяно-словацких межпарламентских связей наградил А.Данко Почетной медалью НС РА.
Саакян и Данко на “Аллее памяти” в парке парламента посадили вечнозеленую ель, символизирующую дружбу двух народов.