Կարևորվել է «Brussels Airlines» ավիաընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա 11/02/2016   13:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Քրիստին Դըֆրենյին:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Դըֆրենյի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ակտիվացնելու Բելգիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը, առավել բազմաբնույթ դարձնելու առևտրատնտեսական հարաբերությունները և խորացնելու համագործակցությունը կրթության և մշակույթի ոլորտներում: Վարչապետն ընդգծել է, որ առաջիկայում կառավարությունը տարբեր խողովակներով, այդ թվում՝ դեսպանությունների միջոցով միջազգային գործընկերներին կներկայացնի ներդրումային ծրագրերի փաթեթ և ավելացրել, որ բիզնես կապերի ընդլայնման գործում կարևորում է նաև «Արմենիա-Վալոնիա Էքսպորտ» գործակալության և հայ-բելգիական առևտրային պալատի գործունեությունը: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել Բելգիայի կողմից ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մասնագիտական և տեխնիկական օժանդակությունը Հայաստանում ժամանակակից Ուռուցքաբանության գերազանցության կենտրոնի ստեղծման գործում, որը կսպասարկի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի բնակչությանը։
Բելգիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ չնայած Հայաստանի և իր երկրի միջև առկա գերազանց հարաբերություններին՝ անհրաժեշտ է հետևողականորեն ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առողջապահության, կրթության և մշակույթի: Քրիստին Դըֆրենյն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստան-Եվրոպական միություն կապերի ընդլայնման գործում և ընդգծել, որ Եվրոպայի դռները լայնորեն բաց են ՀՀ-ի հետ համագործակցության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները կարևորել են «Brussels Airlines» ավիաընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի մեր երկրների միջև հարաբերությունների ակտիվացմանն ու զբոսաշրջության զարգացմանը:
Կարեն Կարապետյանը և Քրիստին Դըֆրենյն անդրադարձ են կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Վարչապետը կարևորել է ԼՂ հարցի վերաբերյալ Բելգիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ համահունչ ԵՄ  ընդհանուր մոտեցումներին, ինչպես նաև ողջունել Բելգիայի խորհրդարանականների այցերը Արցախ: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ դեռևս 1998թ. Բելգիայի Սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճա¬նաչման բանաձևը և ավելացրել, որ 2015-ին Ներկայացուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևով ամբողջացել է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
Տիկին Դըֆրենյն ընդգծել է, որ Բելգիան պատրաստ է իր օժանդակությունը ցուցաբերել ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և կարևորել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու անվտանգության ապահովումը:

Глава Сената Бельгии: двери Европы широко распахнуты перед Арменией 11/02/2016   16:39  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в среду, 2 ноября, принял председателя Сената Королевства Бельгия Кристин Дефрень.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, премьер выразил уверенность, что визит возглавляемой Дефрень делегации в Ереван будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению армяно-бельгийских отношений.
Карапетян заявил о заинтересованности правительства Армении в активизации политического диалога с Бельгией, расширении торгово-экономических связей и углублении сотрудничества в сфере образования и культуры.
Премьер-министр Армении отметил, что в ближайшем будущем правительство планирует по различным каналам, в том числе, посредством посольств представить международным партнерам пакет инвестиционных программ.
В контексте расширения бизнес-связей глава армянского правительства придал также важное значение деятельности агентства “Армения-Валония экспорт” и Армяно-бельгийской торговой палаты.
Карен Карапетян высоко оценил оказываемое Бельгией Армении как финансовое, так и экспертное и техническое содействие в деле создания современного Онкологического центра превосходства, который будет обслуживать население не только Армении, но и всего региона.
В свою очередь, глава Сената Бельгии указала на необходимость последовательного расширения двустороннего сотрудничества в различных сферах, в том числе, в области экономики, информационных технологий, здравоохранения, образования и культуры, несмотря на уже существующие между Арменией и ее страной превосходные отношения.
Кристин Дефрень заявила о содействии своей страны в расширении связей Армении с Евросоюзом. Она подчеркнула также, что двери Европы широко распахнуты для дальнейшего развития и укрепления сотрудничества с Арменией.
Собеседники придали важность приходу на армянский рынок авиакомпании Brussels Airlines и выразили уверенность в том, что это поспособствует активизации отношений между двумя странами и развитию туризма.
Карапетян и Дефрень коснулись также урегулирования карабахского конфликта и процесса международного признания Геноцида армян.
Премьер Армении отметил важность взвешенной, созвучной общим подходам ЕС позиции Бельгии по вопросу карабахской проблемы, а также поприветствовал визиты бельгийских парламентариев в Арцах. Карапетян также высоко оценил принятие Сенатом Бельгии еще в 1998 году резолюции о признании Геноцида армян и добавил, что резолюция, принятая Палатой представителей в 2015 году подытожила процесс признания Бельгией Геноцида армян.
В свою очередь Кристин Дефрень отметила, что Бельгия готова оказывать содействие усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта, придав важность обеспечению долгосрочного мира и безопасности в регионе.