Հաագայի դատարանը հետաքրքրվել է Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի հնարավոր ռազմական հանցագործություններով. միջազգային մամուլ 11/01/2016 15:16 | Միջազգային լրահոս
Միջազգային քրեական դատարանը մտադիր է լիարժեք քննություն սկսել Աֆղանստանում հնարավոր ռամզական եւ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների կապակցությամբ, որոնք կատարելու մեջ կասկածվում են ամերիկացի զինվորականները։ Այս մաիսն հաղորդել է Ռիա Նովոստի գործակալությունը՝ հղում կատարելով Foreign Policy ամսագրին։
Ըստ պարբերականի՝ ՄՔԴ-ի դատախազը քննություն կնախաձեռնի առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում, ամենայն հավանականությամբ նոյեմբերի 8-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո։
Հաղորդվում է, որ ԱՄն իշխանությունների ներկայացուցիչները վերջերս այցելել են Հաագա՝ քննարկելու հնարավոր հետաքննությունն սկսելու հարցը եւ հայտնելու իրենց մտահոգությունը այդ կապաւցությամբ։

Суббота 07 / 06 / 2024
Международный суд в Гааге заинтересовался возможными преступлениями США в Афганистане - СМИ 11/01/2016   16:43  |  Международные новости
Международный уголовный суд (МУС) намерен начать полное расследование возможных военных преступлений и преступлений против человечности в Афганистане, в совершении которых подозреваются американские военные. Об этом, как передает РИА Новости, пишет журнал Foreign Policy со ссылкой на собственные источники.
Как отмечает издание, прокурор МУС Фату Бенсуда инициирует расследование в ближайшие несколько недель, что, вероятно, произойдет после президентских выборов в США 8 ноября и до конца текущего года. По данным журнала, представители американских властей недавно посетили Гаагу, чтобы обсудить начало возможного расследования и выразить обеспокоенность в связи с ним.