Բելգիայի Սենատի նախագահը խոսել է ԼՂ հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտության մասին 11/01/2016 14:46 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Բելգիայի Սենատի նախագահ Քրիստին Դըֆրեյնը:
«Նման հակամարտությունների հանգուցալուծումը պետք է լինի բացառապես խաղաղ ճանապարհով: Միայն խաղաղ ճանապարհով կարող է վերջն դնել տարածաշրջանում ապրող մարդկանց տառապանքներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Դըֆրեյնը:
Նա ընդգծեց, որ Բելգիան միշտ կարողացել է լուծումներ գտնել անլուծելի իրավիճակներում և ողջ Եվրոպայում հայտնի է փոխզիջման տարբերակներ գտնելու արվեստով:
«Մենք պատրաստ ենք մեր աջակցությունը բերել Հայաստանին՝ լուծումներ գտնելու համար»,- եզրափակեց Բելգիայի Սենատի նախագահը:

Спикер Сената Бельгии: Карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем 11/01/2016 15:43 | Карабахский конфликт
Нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем, заявила спикер Сената Бельгии Кристин Дефрень на встрече с председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном.
“Только мирным путем можно положить конец страданиям людей, проживающих в регионе”, - приводит слова Кристин Дефрень информагентство “Арменпресс”.
Дефрень также подчеркнула, что Бельгия всегда находила решения в неразрешимых ситуациях и известна во всей Европе своим искусством идти на взаимные уступки.