ՄԻԵԴ պատմության մեջ առաջին անգամ գնահատական է տրվել բարձրագույն դատական պաշտոնյայի վարքին. Երվանդ Վարոսյան 10/27/2016   15:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպական դատարանի կողմից այսօր ընդդեմ Հայաստանի կայացված որոշումն (Վարդանյանն ու Նանուշյանն ընդդեմ Հայաստանի) աննախադեպ է։ Այս մասին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում գրառում է թողել փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը՝ հավելելով, որ Եվրոպական դատարանն արձանագրել է Հայաստանի քաղաքացիների՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտում, դատավարության կողմերի միջև հավասար մրցակցության իրավունքի խախտում։
«Բայց հազվադեպ որոշումներից է, որ Եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել՝ հստակ գնահատական տալով հայ դատավորի գործողություններին, որոշման մեջ մեջբերումներ են արված դատական նիստին հայ դատավորի կողմից հնչած արտահայտություններից, և հատկապես հայ դատավորի գործողություններն են նաև հիմք հանդիսացել Հայաստանի դեմ կայացված որոշման։
Իսկ այդ հայ դատավորը (ինչպես որոշման մեջ է նշված judge M.) ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանն է»,- նշում է Ե.Վարոսյանը։
Ըստ փաստաբանի, սա Եվրոպական դատարանի պատմության մեջ առաջին դեպքն է, երբ գնահատական է տրվել բարձրագույն դատական պաշտոնյայի վարքին՝ գնահատելով այն դատական կարևորագույն հատկանիշի՝ անկողմնակալության սկզբունքի խախտում...
«ՇՆՈՐՀԱՎՈՐՈՒՄ ԵՄ ՄԵՐ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ ՎԱՀԵ ԳՐԻԳՈՐՅԱՆԻՆ»,- եզրափակում է իր գրառումը Երվանդ Վարոսյանը:
09:02 07/10/2016  |  ՄամուլՀոկտեմբերի 27-ի գործով կարևորագույն վկայի սպանությունը պատվիրելու և իրագործելու համար դատապարտվածը դիմել է ՄԻԵԴ. «Ժամանակ»
20:20 23/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱլվինա Գյուլումյանը՝ ՄԻԵԴ-ի վճիռների մասին (Տեսանյութ). Armlur.am
13:58 19/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է վերջ դրվեն հնարավոր բոլոր ճնշումներին ու պատվերներին՝ դատական իշխանության նկատմամբ. Նորայր Նորիկյան
12:53 18/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը հանձնարարեց հաշվարկել վերջին 3 տարում ՄԻԵԴ-ի որոշումների կատարման համար հատկացումների չափը

ЕСПЧ впервые в истории дал оценку поведению высокопоставленного судебного чиновника – адвокат Ерванд Варосян 10/27/2016   15:59  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека вынес сегодня беспрецедентное решение по жалобе против Армении. Об этом на своей странице в социальной сети Фейсбук сообщил адвокат Ерванд Варосян.
Речь идет о деле “Варданян и Нанушян против Армении”.
Варосян проинформировал, что Европейский суд констатировал нарушение права граждан Армении на справедливое судебное разбирательство и нарушение прав конкурентного равенства между сторонами судебного процесса.
“Однако это редчайшее решение в том плане, что Европейский суд вынес решение, дав четкую оценку действиям армянского судьи. В решении приводятся ряд высказываний армянского судьи, озвученных им в ходе судебного заседания, и в особенности его действия, которые послужили основанием для вынесения решения против Армении. А этот вышеупомянутый судья(как указано в решении - judge M.) – это председатель Кассационного суда Армении Арман Мкртумян”, - сообщил Варосян.
По словам адвоката, это - первый случай в истории Европейского суда, когда была дана оценка поведению высокопоставленного судебного чиновника, действия которого квалифицированы как нарушение важнейшего принципа - принципа беспристрастности суда.