Նախագահը ներկա է գտնվել «Երևան շոու-2016» ոսկերչական ցուցահանդեսի և «Երևան Տոնավաճառ» առևտրի կենտրոնի բացման արարողություններին 10/27/2016 15:24 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա է գտնվել հոկտեմբերի 27-30-ը անցկացվող «ՋՈՒՆՎԵՔՍ Երևան շոու-2016» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսի բացմանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ցուցահանդեսային կենտրոնը տեղակայված է ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու տարածքում, որից օգտվող տնտեսվարողներն օգտվում են հարկային և մաքսային արտոնություններից:
Հանրապետության Նախագահը շրջել է «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) կողմից արդեն վեցերորդ տարին կազմակերպվող ցուցահանդեսում, որին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից հայտնի ոսկերչական ընկերություններ, անհատ ոսկերիչներ, փորձագետներ:
Հանրապետության Նախագահը շրջել է ցուցահանդեսի տաղավարներով, դիտել հայրենական և արտերկրյա ընկերությունների ներկայացրած ոսկերչական իրերը, ոսկերչական արտադրության սարքավորումները, ծանոթացել այդ ընկերությունների գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին։
Նախագահն այսօր ներկա է գտնվել նաև «Երևան» տոնավաճառ առևտրի կենտրոնի բացմանը: Կենտրոնի ստեղծումը նախաձեռնել է «ՍԻԼ Կոնցեռն» ընկերությունը: Հանրապետության Նախագահին շրջայցի ընթացքում հիշյալ ընկերության պատասխանատուները ներկայացրել են առաջին փուլի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, կատարված ներդրումները, բացված նոր աշխատատեղերը, ինչպես նաև զարգացման առաջիկա ծրագրերը, մասնավորապես՝ երկրորդ փուլում նախատեսվող աշխատանքները:
Նշվել է, որ 2016թ. հունվարից մինչև հոկտեմբեր տոնավաճառի շինարարության աշխատանքներում մշտապես ներգրավված են եղել ավելի քան 250 աշխատակից, որոնց միջին ամսական աշխատավարձը կազմել է 200.000 ՀՀ դրամ: Տոնավաճառի առաջին փուլով շահագործման հանձնված հատվածում կբացվի 550 աշխատատեղ՝ ամսական միջինը 150.000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով:
Կառույցի այս փուլի ներդրումները, պատասխանատուների հավաստմամբ, կազմել են շուրջ 2 մլրդ 500 մլն ՀՀ դրամ: Երկրորդ փուլի իրականացման արդյունքում 2017թ. ամռանը Երևանը կունենա 43 000 քմ տարածքով, 850 մանրածախ և մեծածախ առևտրի համար նախատեսված վաճառքի տաղավարներով հագեցված և ժամանակակից բոլոր պահանջներին համապատասխանող տոնավաճառ, որտեղ կբացվի շուրջ 1000 աշխատատեղ՝ միջին ամսական 150 000 ՀՀ դրամ աշխատավարձով:

Президент Армении посетил ювелирную выставку и присутствовал на открытии нового торгового центра в Ереване 10/27/2016   17:08  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня присутствовал на открытии международной ювелирной выставки "JUNWEX Yerevan Show-2016", сообщает пресс-служба главы государства.
Выставочный центр "Меридиан", где проходит мероприятие, расположен на территории свободной экономической зоны. Действующие в этой зоне хозяйствующие субъекты пользуются налоговыми и таможенными льготами.
В выставке, которую уже шестой год организует Всемирный союз армянских ювелиров (AJA), участвуют известные ювелирные компании, частные ювелиры, эксперты из разных стран мира. Президент Армении обошёл павильоны выставки, осмотрел представленные отечественными и зарубежными компаниями ювелирные изделия, приборы для ювелирного производства, ознакомился с деятельностью и дальнейшими планами этих компаний.
Президент сегодня также присутствовал на открытии торгового центра «Ярмарка Ереван». Создание центра инициировала компания "СИЛ концерн'.
Ответственные управляющие компании представили главе государства реализованные в рамках первого этапа работы, проинформировали об осуществлённых инвестициях, новых рабочих местах, а также рассказали о планах дальнейшего развития, в том числе и запланированных в рамках второго этапа мероприятиях.
Было отмечено, что с января по октябрь 2016 года в строительных работах ярмарки было задействовано более 250 сотрудников, средняя месячная зарплата которых составила 200 000 драмов. На уже открывшейся части ярмарки будет создано 550 рабочих мест со средней месячной зарплатой 150 000 драмов. Инвестиции этого этапа строительства, по заверениям ответственных должностных лиц предприятия, составили порядка 2 млрд 500 млн драмов. После реализации второго этапа, летом 2017 года в Ереване пявится торговый комплекс площадью 43 000 кв.м с 850 торговыми павильонами, предусмотренными для оптовой и розничной торговли и оснащёнными в соответствии со всеми современными требованиями. Здесь будет открыто порядка 1000 рабочих мест со средней заработной платой 150 000 драмов.