Հայ ոսկերիչների գործունեությունը տարբեր երկրներում ոլորտին բերել են զարգացում. ՀՀ Նախագահ 10/26/2016   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մայրաքաղաքի «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում ներկա է գտնվել Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության՝ ՍԻԲՋՕ-ի համաժողովին, որին աշխարհի 25 երկրից ժամանած ոսկերչության և թանկարժեք մետաղների մշակման ոլորտները ներկայացնող ավելի քան 80 պատվիրակների հետ միասին մասնակցել է ՍԻԲՋՕ-ի նախագահ Գայետանո Կավալիերին: Հանրապետության Նախագահը ողջույնի խոսք է հղել համաժողովի մասնակիցներին:
ՀՀ Նախագահը, ողջունելով հյուրերին եւ  յուրատեսակ համաշխարհային խորհրդարանի՝ Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության (ՍԻԲՋՕ-ի) համաժողովի անցկացումը Երեւանում, արձանագրել է, որ
Հայաստանն ու աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը մեծ ավանդ են ներդրել ոսկերչության և ակնագործության զարգացման գործում, իրենց հաստատուն տեղն ունեն այս ոլորտի տարեգրության մեջ:
«Հայ ոսկերիչների հաջողությամբ ստեղծված գործերը, նրանց գործունեությունը տարբեր երկրներում ոլորտին բերել են զարգացում, նրանք հիմնել են ոսկերչական ձեռնարկություններ ու վաճառատներ Նյու Յորքում ու Փարիզում, Մոսկվայում և Լոնդոնում, Կոստանդնուպոլսում ու Բեյրութում, Կահիրեում և բազմաթիվ այլ վայրերում: Նրանց ձեռքով կերտվել են ոսկերչական արվեստի փայլուն նմուշներ՝ ադամանդակուռ գահեր ու թագեր, խաչեր ու շքանշաններ, շքեղ զարդանախշեր ու գավաթներ,- նշել է Նախագահը:
Երկրի ղեկավարը փաստել է, որ այսօր Հայաստանում ոսկեգործության և ադամանդագործության զարգացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքներ են տարվում եւ այդ ճյուղը հայտարարվել է երկրի տնտեսության գերակա, ռազմավարական ուղղություններից մեկը: Խորհրդանշական է նաև, որ Հայաստանում արդեն մի քանի տարի է, որ նշվում է «Ոսկերչի ազգային օրը»: Երևանում կա Ոսկերիչների անունով փողոց և այն բերում է այստեղ՝ «Մերիդիան» ոսկերչական տնտեսական գոտի, որի նախաձեռնողը ձեր ոլորտի եռանդուն գործիչներից մեկն է՝ իմ խորհրդականն ու նաև Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
Նախագահի խոսքերով՝ Արտադրական համալիր լինելուց բացի «Մերիդիանը» հսկայական ցուցահանդեսային կենտրոն է, որն արդեն 6-րդ անգամ ընդունում է «Երևան շոու» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսը: Վերջինս անց է կացվում Հայաստանի Նախագահի հովանու ներքո: Դրանով մեր պետությունը ընդգծում է այն կարևորությունը, որ մենք տալիս ենք ոսկերչության զարգացմանը, այդ ոլորտում միջազգային համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը, փորձի փոխշահավետ փոխանակմանը, նոր գաղափարների հղացմանը, մասնագիտական ու առևտրային հարաբերությունների հաստատմանը: Պետությունը շարունակելու է քաջալերել այս գոտու գործունեությունը:
«Մենք ուրախ ենք, որ ոսկերիչների բազմազգ ընտանիքում իր ակտիվ ներգրավվածությունն ունի և իր արժանի ավանդն է ներդնում Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ընկերությունը (Էյ-Ջեյ-Էյ)»,- ասել է Ս.Սարգսյանը եւ, խոսքն ուղղելով Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության՝ ՍԻԲՋՕ-ի նախագահին, ընդգծել՝ «Մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր ավանդն այս ոլորտի կազմակերպման, կանոնակարգման ու զարգացման մեջ: Դրվատանքի են արժանի անձամբ Ձեր և ՍԻԲՋՕ-ի ջանքերը հայ ոսկերիչների ավանդույթների և ակնառու նվաճումների տարածման և հանրահռչակման գործում: Նկատի ունենալով այս հանգամանքը՝ ես ստորագրել եմ համապատասխան հրամանագիր, որով պարգևատրել եմ Ձեզ և հիմա հաճելի պարտականություն ունեմ այդ պարգևը Ձեզ հանձնելու։ Լիահույս եմ, որ Ձեր կազմակերպության գործունեությունն, ընդհանրապես, և համագործակցությունը հայ ոսկերիչների հետ, մասնավորապես, նոր հաջողություններ են արձանագրելու, արձանագրելու են տեսանելի ձեռքբերումներ»:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Համաշխարհային ոսկերչական համադաշնության նախագահ Գայետանո Կավալիերիին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով՝ Հայաստանում Համաշխարհային ոսկերչական համադաշնության ծավալած գործունեության, ինչպես նաև հայ ոսկերչական ու ոսկեգործական ավանդույթներն աշխարհում արժանվույնս ներկայացնելու համար:

Армения и рассеянный по миру армянский народ внесли огромный вклад в развитие ювелирного дела – Серж Саргсян 10/26/2016   15:23  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в выставочном центре "Меридиан" в Ереване присутствовал на Конгрессе всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO).
В мероприятии совместно с прибывшими в Армению из 25 стран свыше 80 делегатами, представляющими ювелирную сферу и сферу обработки драгоценных металлов,  участвовал и президент Всемирной ювелирной конфедерации Гаэтано Кавальери. Президент Армении обратился с приветственной речью к участникам мероприятия. Текст выступления приводит пресс-служба главы армянского государства:
“Уважаемый господин Кавальери,
Позвольте сердечно приветствовать Вас Республике Армения и добро пожаловать в нашу страну. Нам приятно принимать конференцию Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) -своеобразного всемирного парламента, регулирующего вашу сферу.
Армения и рассеянный по миру армянский народ внесли большой вклад в развитие ювелирного дела, занимают своё достойное место в летописи этой отрасли. Успешно созданные армянскими ювелирами произведения, их деятельность в различных странах принесли отрасли развитие, они основали ювелирные предприятия и торговые дома в Нью-Йорке и Париже, Москве и Лондоне, Константинополе и Бейруте, Каире и многих других местах.
Их руками созданы блестящие образцы ювелирного искусства, бриллиантовые диадемы и короны, кресты и ордена, роскошные украшения и кубки.
Сегодня в Армении проводится последовательная работа по развитию ювелирного дела и обработки алмазов. Мы заявили эту отрасль одним из приоритетных, стратегических направлений. Символично также, что в Армении уже несколько лет отмечается «Национальный день ювелира». В Ереване есть улица, названная именем Ювелиров, и она ведёт сюда, в ювелирную экономическую зону «Меридиан», инициатором которой является один из энергичных деятелей вашей сферы, мой советник и также президент Всемирного союза армянских ювелиров Гагик Геворгян.
Кроме того, что «Меридиан» является производственным комплексом, он ещё и громадный выставочный центр, который уже в шестой раз принимает Международную ювелирную выставку «Ереван-шоу». Последняя проводится под эгидой Президента Армении. Этим наше государство подчёркивает ту важность, которую мы придаём развитию ювелирного дела, углублению и расширению международного сотрудничества в этой сфере, взаимовыгодному обмену опытом, генерации новых идей, установлению профессиональных и торговых отношений. Государство продолжит поощрять деятельность этой зоны.
Мы рады, что в многонациональной семье ювелиров активно участвует и вносит свой достойный вклад Всемирное товарищество армянских ювелиров (AJA).
Сейчас я хотел бы обратиться к президенту Всемирной ювелирной конфедерации CIBJO.
Господин Кавальери,
Мы высоко ценим Ваш вклад в организацию, регулирование и развитие этой отрасли. Достойны похвалы усилия CIBJO и Ваши личные старания в деле распространения и популяризации традиций и выдающихся достижений армянских ювелиров. Учитывая это обстоятельство, я подписал соответствующий указ, которым наградил Вас и сейчас у меня есть приятная обязанность вручить Вам эту награду. Я преисполнен надежды, что деятельность Вашей организации вообще и сотрудничество с армянскими ювелирами, в частности, зафиксируют новые успехи, новые заметные достижения.
Желаю Конференции плодотворной работы, участникам - значительных успехов, CIBJO - новых достижений”.
Президент Армении наградил президента Всемирной ювелирной конфедерации Гаэтано Кавальери Медалью Благодарности за деятельность Всемирной ювелирной конфедерации в Армении, а также за достойное представление миру армянских ювелирных традиций.