Սամվել Ալեքսանյանը հերքում է իր կապը Մոսկվայում ՀՀ քաղաքացու սպանության հետ 10/26/2016 14:05 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի համար անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ են Մոսկվայում ՀՀ քաղաքացի Արմեն Իսրայելյանի սպանության հետ կապում իր անունը:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Սամվել Ալեքսանյանը, անդրադառնալով հարցին, թե իր հասցեին մեղադրանքներ են հնչում, ասաց. «Ի՞նչ մեղադրանքներ, ինչի՞ համար պետք է ինձ հետ կապվի: Նիկոլը ե՞րբ է ճիշտ բան ասել, որ հիմա ասի»:
Սամվել Ալեքսանյանը նաև պնդեց, թե ինքն Արմեն Իսրայելյան անունով գործընկեր չի ունեցել: Հոկտեմբերի 25-ին Ազգային ժողովի նիստի ընթացքում ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, թե Մոսկվայում ՀՀ քաղաքացի Արմեն Իսրայելյանի և նրա ընկերոջ սպանության վերլուծությունները բերում են ՀՀ Ազգային ժողով՝ հաշվի առնելով, որ Արմեն Իսրայելյանը պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի նախկին աշխատակիցն է եղել, իսկ մի քանի ամիս առաջ նրան մեղադրել էր իրեն առևանգելու մեջ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի հանձնարարությամբ՝ ՌԴ-ի քննչական մարﬕններում ՀՀ ՔԿ ներկայացուցիչ Իլյա Վարովը կապ է հաստատել ՌԴ իրավասու մարմինների գործընկերների հետ և պարբերաբար տեղեկացվում է ՀՀ երկու քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ։
Ռուս գործընկերների տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 15։40-ին (Մոսկվայի ժամանակով), ՌԴ ՆԳՆ-ի հերթապահ բաժնում ահազանգ է ստացվել ՀՀ քաղաքացի Հասմիկ Նշանյանից առ այն, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ից չի կարողանում կապ հաստատել Մոսկվայում փաստացի բնակվող եղբոր՝ Էդուարդ Նշանյանի հետ:
Քննչական-օպերատիվ խումբը անմիջապես՝ րոպեներ անց, մեկնել է կնոջ կողմից մատնանշված հասցեն, որտեղ հայտնաբերվել է երկու տղամարդու դիակ՝ հրազենային վնասվածքներով։ Երկու տուժողներն էլ հանդիսանում են ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, որոնց ինքնությունը պարզվել է. 1973թ. ծնված Էդուարդ Նշանյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով, հայտնաբերվել է մահճակալի մոտ՝ գետնին, իսկ 1970 թ. ծնված Արմեն Իսրայելյանի դին՝ խոհանոցում՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով։
Նախնական տվյալներով՝ նշված անձինք մահացել են 3-5 օր առաջ: Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 5.45 մմ տրամաչափի 7 պարկուճ եւ 2 գնդակ։
Դեպքի առթիվ ՌԴ քննչական կոմիտեի Մոսկվա քաղաքի քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 222-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նշանակվել են դատաձգաբանական, դատաբժշկական, կենսաբանական, դատագենետիկական փորձաքննություններ: Ձեռնարկվում են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Վարույթն իրականացնող մարﬕնը տեղեկություններ է ձեռք բերել հնարավոր կասկածյալի ինքնության վերաբերյալ, ով եւս, ըստ նախնական տվյալների, ՀՀ քաղաքացի է։ Նրան հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական, քննչական միջոցառումներ:

Самвел Алексанян отрицает свою связь с убийством двоих армян в Москве 10/26/2016   14:31  |  Лента новостей
Депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении Самвел Алексанян в беседе с журналистами в среду выразил недоумение по поводу обвинений в его адрес в связи с убийством гражданина РА Армена Исраеляна в Москве.Никол Пашинян разглядел в убийстве армян в Москве следы, ведущие в парламент Армении"Какое убийство? Почему оно должно быть связано со мной? Когда это Никол говорил правду, чтобы делать  это сейчас?", - сказал Самввел Алексанян.
Алексанян также утверждает, что  у него не было партнера по имени Армен Исраелян.
Накануне депутат от оппозиционной фракции Армянский национальный конгресс Никол Пашинян заявил, что анализ убийства двоих армян в Москве напрямую ведет в парламент РА с учетом того, что Армен Исраелян являлся бывшим сотрудником Самвела Алексаняна, а несколько месяцев назад убитый обвинил депутата в своем похищении.
Напомним, тела двоих граждан Армении – 43-летнего Эдуарда Ншаняна и 46-летнего Армена Исраеляна - с огнестрельными ранениями в области головы были найдены в понедельник в одной из съемных квартир в Новой Москве.
Как сообщала ранее пресс-служба СК Армении, по поручению председателя Следственного комитета Армении представитель СК РА в следственных органах РФ Илья Варов находится на постоянной связи с российскими коллегами и периодически докладывает председателю СК РА о ходе расследования.
По предварительным данным, указанные лица скончались около трех или пяти дней назад. При осмотре места происшествия обнаружены 7 гильз от патрона калибром 5.45 мм. и две пули.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РФ по городу Москва возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 105(Убийство двух или более лиц) и части 1 статьи 222(Незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, его основных частей, боеприпасов) УК РФ. Назначены судебно-баллистическая, судебно-медицинская, судебно-биологическая, судебно-генетическая экспертизы. Предпринимаются оперативно-розыскные мероприятия.
Орган, осуществляющий производство, получил сведения о личности предполагаемого подозреваемого, который, по предварительным данным, тоже является гражданином Армении. Для его обнаружения предпринимаются необходимые оперативно-розыскные, следственные мероприятия.
14:41 25/10/2016  |  ПолитикаНикол Пашинян разглядел в убийстве армян в Москве следы, ведущие в парламент Армении
17:18 24/10/2016  |  Криминальная хроникаСК Армении сообщает подробности по делу об убийстве двоих граждан Армении в России
15:08 24/10/2016  |  Криминальная хроникаПортал Tert.am узнал имя подозреваемого в убийстве двух армян в Москве