Բաքվի հայտարարությունները միանաշանակ վնասակար են բանակցային գործընթացի համար. Էդվարդ Նալբանդյան 10/25/2016 17:38 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հոկտեմբերի 25-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին, Պյեռ Անդրիոյին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող մի շարք հարցերի։ Այս առումով, Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանն արդեն մի քանի ամիս է, որ մերժում է իրականացնել Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներին նախագահների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ դրանով իսկ խոչընդոտելով բանակցային գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։
Նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ ի հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բազմաթիվ կոչերի՝ զերծ մնալ առավելապաշտական և սադրիչ հռետորաբանությունից և գործողություններից՝ Բաքուն շարունակում է այդ գործելաոճը, ինչի թարմ ապացույցն են վերջին օրերին բանակցային գործընթացի էությունը և ոգին խեղաթյուրող Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչող հայտարարությունները, որոնք միանաշանակ վնասակար են բանակցային գործընթացի համար։

Отказом от выполнения венских и петербургских договоренностей Баку препятствует созданию условий для продвижения переговорного процесса – Налбандян 10/25/2016   18:02  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян во вторник принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Джеймса Уорлика, Пьера Андрe и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В этом контексте, Эдвард Налбандян подчеркнул, что Азербайджан уже несколько месяцев отказывается выполнять договоренности, достигнутые на уровне президентов в ходе саммитов в Вене и Санкт Петербурге, препятствуя этим созданию соответствующих условий для продвижения переговорного процесса.
Министр Налбандян подчеркнул, что вопреки многочисленным призывам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ воздержаться от максималистской и провокационной риторики и действий, Баку продолжает такое поведение, свежим доказательством которого являются звучащие в последние дни из уст азербайджанского руководства заявления, которые искажают суть и дух переговорного процесса и однозначно наносят вред переговорному процессу.