Մինսկի խմբի համանախագահները հույս ունեն, որ հարգանքը հրադադարի նկատմամբ երկար կպահպանվի 10/25/2016   14:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հույս ունեն, որ հարգանքը հրադադարի նկատմամբ երկար կպահպանվի: Մինսկի խմբի` Միացյալ Նահանգները ներկայացնող համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հոկտեմբերի 25-ին Երևանում հրավիրված ասուլիսում նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները պետք է հանձնառություն ստանձնեն` վարելու այնպիսի բանակցություններ, որոնք կբերեն վերջնական կարգավորման:
«Մենք ուզում ենք տեսնել քաղաքական կամք կողմերի մոտ եւ կարծում ենք, որ նախագահները առիթ կունենան առաջիկայում հանդիպում ունենալու»-,«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ուորլիքը:
Նրա կարծիքով` հայերի եւ ադրբեջանցիների երազանքն այն է, որ կարողանան կողք կողքի խաղաղ եւ անվտանգ ապրել:
«Մեր ջանքերն ուղղված են այս նպատակին եւ տարածաշրջանի ժողովուրդն արժանի է ապրել խաղաղության մեջ: Մենք ուզում ենք կրկնապատկել ﬔր ջանքերը, հասնելու մի կարգավորման, որը ընդունելի կլինի երկու կողմերի համար: Հուսով եմ, որ բանակցությունների առաջընթացին զուգընթաց մարդկային շփուﬓերի առումով կտեսնենք առաջընթաց: Ապրիլին բոլորս ականատես եղանք իրական ողբերգության, որը կյանքեր խլեց:
Այն ցույց է տալիս, որ խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցությունը մեծ նշանակություն ունի: Ապրիլյան ողբերգությունից հետո շփման գծում հնարավորինս հանգիստ է եղել, եւ նույնիսկ մեկ զոհն արդեն չափից շատ է: Հույս ունենք, որ հարգանքը հրադադարի նկատմամբ երկար կպահպանվի»,-ասաց Ուորլիքը:
Նրա խոսքով` ՄԽ համանախագահները ձգտում են առաջ շարժվել և լուծում գտնել բացառապես բանակցային ճանապարհով:
«Ես Բաքվում ասացի` եթե ոչ հիմա, ապա` երբ: Մենք ուզում ենք տեսնել քաղաքական կամք նախագահների կողմից, եւ ես վստահ եմ, որ այդ կամքով մենք կկարողանանք առաջընթաց ունենալ»,-նշեց Ուորլիքը: ՄԽ համանախագահներ Ջեյմս Ուորլիքը, Ռուսաստանը ներկայացնող Իգոր Պոպովը, Ֆրանսիան ներկայացնող Պիեռ Անդրիուն տարածաշրջան են այցելել նախորդ շաբաթ:

Уорлик рассказал о надеждах сопредседателей МГ ОБСЕ на поддержание режима перемирия в зоне карабахского конфликта 10/25/2016   15:25  |  Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ надеются, что уважение к режиму перемирия будет поддерживаться долго. Об этом во вторник  на пресс-конференции в Ереване заявил сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
По его словам, президенты Армении и Азербайджана должны взять на себя обязательство по ведению таких переговоров, которые приведут к окончательному разрешению.
“Мы хотим видеть у сторон проявление политической воли, и полагаем, что у президентов будет повод встретиться в ближайшее времени”, - цитирует Уорлика “Арменпресс”.
По мнению Уорлика, армяне и азербайджанцы мечтают о возможности жить в мире и безопасности.
Уорлик отметил, что они хотят удвоить усилия для достижения такого урегулирования, которое будет приемлемо для обеих сторон.
“В апреле мы стали свидетелями настоящей трагедии, унесшей жизни людей. Эти события показали, что переговоры по мирному урегулированию играют большую роль. После апрельской трагедии на линии соприкосновения было насколько это возможно спокойно, и даже одна жертва – это уже слишком много. Мы надеемся, что уважение к режиму перемирию будет долго поддерживаться”, - сказал Уорлик.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Пьер Андриё (Франция), Джеймс Уорлик (США) прибыли в регион на прошлой неделе.