Նոր մանրամասներ՝ ՊՊԾ գնդի զինված զավթման փաստով հարուցված քրեական գործով 10/25/2016 16:57 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում շարունակվում է զինված խմբի կողմից 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վարչական շենքերն ու հարակից տարածքըզավթելու և պահելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննության ավելի վաղ փուլում հայտնվել էր, որ ՊՊԾ գնդի շենքերն ու տարածքը զավթած զինյալների խմբում ընդգրկված են եղել 31 անձինք, ովքեր զինված են եղել ապօրինաբար ձեռք բերված 14 ինքնաձիգներով և այլ զենք-զինամթերքով:
ՀՔԾ լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ ՝ հետագա նախաքննությամբ պարզվել է, որ բացի արդեն նշված 31 զինյալներից, 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՊՊԾ գունդը զավթելուն մասնակցել են ևս երկու զինյալներ, երկու ինքնաձիգներով, ովքեր նույն օրն իսկ աննկատ լքել են գնդի տարածքը, հետներըդուրս բերելով նաև գնդի զինանոցից հափշտակված «Մակարով» տեսակի երկու ատրճանակներ: Ձեռնարկված քննչական և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են հիշյալ երկու զինյալների անձնական տվյալները, նրանքհայտնաբերվել ու ներգրավվել են որպես մեղադրյալ: Հայտնաբերվել են նաև նրանց կողմից գնդից դուրս բերված ատրճանակները:
Քրեական գործի նախաքննության ներկա փուլում ընդհանուր առմամբ որպես մեղադրյալ ներգրավված են 62 անձինք, որոնցից 44-ը կալանավորված են, 13-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը, 3-ինկատմամբ՝ գրավը, իսկ 2 մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Նախաքննությունն իրականացնող քննչական խմբի կողմից իրականացված մեծածավալ քննչական ու դատավարական գործողությունների, փորձագիտական հիմնարկներից ստացված բազմաթիվ, տարաբնույթ եզրակացությունների, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնող իրավապահ մյուս մարմինների հետ համագործակցության արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ պարզվել են ոստիկանության 3 ծառայողների՝ Արթուր Վանոյանի, Յուրի Տեփանոսյանի և Գագիկ Մկրտչյանի սպանությունների բոլոր հանգամանքները, հստակ բացահայտվել են այդ սպանությունները կատարած անձինք:
Ճշտվել և անհատականացվել են ՀՀ ոստիկանության 10 աշխատակիցների (այդ թվում՝ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Վարդան Եղիազարյանի և ՀՀ ոստիկանությանԵրևան քաղաքի վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Վալերի Օսիպյանի) և 7 քաղաքացիական անձանց պատանդ վերցնելուն և պահելուն ուղղված յուրաքանչյուր զինյալիմասնակցությունն ու այդ կապակցությամբ նրանց կոնկրետ գործողությունները:
Պարզվել են գնդին պատկանող ոստիկանական 4 և քաղաքացիական անձի 1 ավտոմեքենաները դիտավորությամբ հրկիզման եղանակով ոչնչացրած 10 զինյալները, ինչպես նաև ՊՊԾ գնդիսպառազինության մեջ մտնող զենքերն ու ռազմամթերքը («Մակարով» տեսակի 216 հատ ատրճանակ, 10 ինքնաձիգ և այլն) գնդի զինանոցից և անմիջականորեն ծառայություն իրականացնող ոստիկանությանաշխատակիցներից հափշտակելուն մասնակցած 19-ը զինյալները, ձեռք են բերվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները հիմնավորող ապացույցներ:
Նախաքննությամբ ձեռք է բերվել նաև Ժ.Սեֆիլյանի և մյուսների կողմից 2015 թվականի ապրիլի 24-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը նախապատրաստելու, կազմակերպված խմբովապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք ձեռք բերելու, պահելու և փոխադրելու հանցավոր արարքները հիմնավորող ապացույցների բավարար համակցություն:
Նախաքննության ներկա փուլում կատարվում են օրենքով սահմանված անհրաժեշտ դատավարական գործողություններ քրեական գործով մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքները լրացնելու,փոփոխելու և նրանց նոր մեղադրանքներ առաջադրելու նպատակով:
Միաժամանակ շարունակվում են ոստիկանության 7 ծառայողների տարբեր աստիճանի հրազենային վնասվածքներ պատճառելու, ՊՊԾ գնդի վարչական շենքում տեղադրված «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» ՓԲընկերության բանկոմատը կոտրելու և դրանում առկա առանձնապես խոշոր չափերի հասնող 14 մլն 808 հազար ՀՀ դրամ գումարը հափշտակելու հանգամանքները պարզելու, դրանք կատարած անձանցբացահայտելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:
Ընթացքի մեջ են նաև ՊՊԾ գնդի տարածքն ու շենքերը, շինությունները զավթելուց հետո գնդի ծառայողների աշխատասենյակներից անձնական իրեր, գումարներ, ինչպես նաև գնդի հարակից Խորենացի փողոցի տներից քաղաքացիների կենցաղային իրեր զինյալների կողմից հափշտակելու դեպքերի բացահայտմանն ուղղված քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործողությունները:

Специальная следслужба Армении сообщила новые подробности по делу об июльском захвате полка ППС в Ереване 10/25/2016 20:23 | Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении распространила сообщение, в котором представила новые подробности по уголовному делу об июльском захвате территории патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване.
“По совокупности достаточных доказательств, добытых в результате проведенных следственной группой крупномасштабных следственных и процессуальных действий, а также на основе заключений экспертиз и при сотрудничестве с другими правоохранительными органами, проводящими оперативно-розыскные мероприятия, установлены все обстоятельства убийств троих сотрудников Полиции – Артура Ванояна, Юрия Тепаносяна и Гагика Мкртчяна. Установлены лица, совершившие эти убийства”, - отмечается в сообщении.
Сообщается также, что уточнено участие каждого из членов вооруженной группы в захвате и удержании в заложниках 10 сотрудников Полиции(в том числе заместителя начальника Полиции Вардана Егиазаряна и замглавы Управления полиции по городу Ереван, полковника Валерия Осипяна), а также семерых гражданских лиц и их конкретные действия в этой связи.
Кроме того, как отмечается в сообщении ССС, установлено число вооруженных людей, захвативших здание ППС. В частности, ранее говорилось о 31 человеке (вооруженных 14 автоматами и другим оружием), однако следствием было установлено, что в захвате полка ППС, помимо 31 члена вооруженной группы, принимали участие еще двое вооруженных мужчин с двумя автоматами, которые покинули территорию полка, забрав с собой два украденных из арсенала полка пистолета Макарова.
Кроме того, как сообщает ССС, установлены личности десяти вооруженных членов группы, уничтоживших путем поджога четыре полицейские машины и один автомобиль гражданского лица, а также 19 лиц, участвовавших в хищении оружия и боеприпасов(216 пистолетов “Макарова”, 10 автоматов и т.д.), которые были в арсенале полка ППС. Добыты доказательства, подтверждающие действия каждого из них.
В результате предпринятых следственных и оперативно-розыскных мероприятий удалось получить личные данные вышеупомянутых вооруженных лиц. Они обнаружены и привлечены в качестве обвиняемых. Найдены также пистолеты, вынесенные с территории полка ППС.
На данном этапе предварительного расследования в качестве обвиняемых привлечены 62 человека, из них 44 – взяты под стражу, в отношении остальных 13 избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде, троих – залога, а остальные двое объявлены в розыск.
"Следствием также получены доказательства подготовки Жирайром Сефиляном и другими лицами массовых беспорядков 24 апреля 2015 года, незаконного приобретения, хранения и перевозки организованной группой оружия и боеприпасов", - отметили в ведомстве.
Дело заведено по статьям 219(Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) и 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК Армении.