Վիետնամում ավելի քան 500 թմրամոլ փախուստի է դիմել վերականգնողական կենտրոնից 10/24/2016   12:55  |  Միջազգային լրահոս
Թմրանյութերից կախում ունեցող ավելի քան 500 անձ փախուստի են դիմել հարկադիր վերականգնողական կենտրոնից, որը գտնվում է Վիետնամի հարավային մասում: Ինչպես հաղորդում է «lenta.ru»-ն, հղում կատարելով «VnExpress»-ին, դեպքը տեղի է ունեցել այս գիշեր:
Մինչև կենտրոնը լքելը հիվանդները ամբողջովին ավերակի են այն վերածել, չեզոքացրել են նաև անվտանգության աշխատակիցներին: Մինչ այսօր առավոտ ոստիկաններին հաջողվել է մոտ 150 անձի բռնել և հետ վերադարձնել վերականգնողական կենտրոն, մյուսներին հայտնաբերելու ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են:
Աղբյուրը նաև գրում է, որ փախուստի դիմած հիվանդները լուրջ վնասներ են պատճառել կլինիկայի հարակից վայրում գտնվող խանութին, կոտրել են նաև մեքենաների ապակիներ և վարորդներից գումար են պահանջել:
Ինչպ գրում է «ТАСС»-ը, Վիետնամում թմրանյութերից կախում ունեցողների նկատմամբ հարկադրաբար բուժման պրակտիկա է կիրառվում:
Վերջին տվյալների համաձայն՝ թմրանյութերից կախում ունեցողների թիվը հասել է 200 000-ի և միտում կա էլ ավելի շատանալու:
Ամեն տարի Վիետնամում հայտնաբերվում է մոտ 20 000 մարդ, ովքեր գտնվում են թմրանյութերից կախման մեջ:
23:29 04/06/2016  |  Միջազգային լրահոսՎիետնամում շրջվել է զբոսաշրջիկներ տեղափոխող նավը
21:57 09/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են հայ-վիետնամական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հարցերը
18:04 17/12/2014  |  Միջազգային լրահոսՎիետնամում թունելի փլուզման պատճառով գետնի տակ է մնացել 12 մարդ
20:30 08/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ դեսպան Վարդանյանը հանդիպել է Վիետնամի Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի առաջատար գիտաշխատողների հետ
11:34 08/10/2014  |  Միջազգային լրահոսՎիետնամի նավթատար նավն անհետացել է Սինգապուրում
00:08 26/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ Անկախության 23-րդ տարեդարձին նվիրված ընդունելություն Հանոյում
14:31 11/07/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Վարդանյանը հանդիպել է Վիետնամի առողջապահության նախարարի հետ
13:31 09/06/2014  |  Միջազգային լրահոսՎիետնամում ամենահարուստ գործարարներից մեկը դատապարտվել է 30 տարվա ազատազրկման
12:45 14/05/2014  |  Միջազգային լրահոսՎիետնամում Չինաստանի դեմ ցույցի ժամանակ գործարաններ են հրկիզվել
16:17 18/04/2014  |  Միջազգային լրահոսՉինաստան-Վիետնամ սահմանի մոտ տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետևանքով սպանվել է 7 մարդ

Более 500 наркоманов сбежали из реабилитационного центра на юге Вьетнама 10/24/2016   13:20  |  Международные новости
Более 500 человек, страдающих наркотической зависимостью, сбежали из центра принудительной реабилитации, расположенного в провинции Донгай на юге Вьетнама. Как сообщает Lenta.ru со ссылкой на новостной портал VnExpress, инцидент произошел в ночь на понедельник, 24 октября.
Перед тем как покинуть здание, пациенты разгромили большинство помещений и нейтрализовали охрану. Большая часть содержавшихся в лечебнице — студенты. К утру полиции удалось задержать и вернуть в реабилитационный центр около 150 беглецов, поиски остальных продолжаются.
Как отмечает информационный портал, сбежавшие пациенты уже разгромили магазин, находящийся около клиники, и разбили стекла остановленной на дороге машины, требуя деньги от водителя.
В стране практикуется принудительное лечение граждан, пристрастившихся к наркотикам, передает ТАСС. По официальным данным, за последние годы число наркозависимых достигло 200 тысяч человек и продолжает стремительно расти. Ежегодно во Вьетнаме выявляется около 20 тысяч людей, страдающих наркотической зависимостью.