Օդի ջերմաստիճանը կնվազի. սպասվում են տեղումներ ձյան տեսքով 10/22/2016 11:13 | ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Առաջիկա օրերին հանրապետության զգալի հատվածներում սպասվում է ձյուն, բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն, ճանապարհներին՝ մերկասառույց: Այդ մասին իրազեկում է «Հիդրոմետ» ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Մասնավորապես, այս անգամ Կարայի ծովի շրջաններից դեպի Կովկաս է տեղաշարժվում հերթական ցուրտ մթնոլորտային ճակատը: Հոկտեմբերի 24-ի երեկոյան ժամերից, 25-27-ին մեր երկիրը գտնվելու է նրա ազդեցության գոտում: Հոկտեմբերի 24-ին երեկոյան կսկսվեն թույլ տեղումներ, իսկ 25-ին տեղումները կլինեն միջին ինտենսիվության, հոկտեմբերի 26-ին ցիկլոնի ուժը կտրուկ կմեծանա, ինչի հետևանքով տեղումները արդեն կլինեն ինտենսիվ: Դեպի հոկտեմբերի 27-ը ցիկլոնը աստիճանաբար կթուլանա:
Բացառությամբ Երևանի, Արարատյան դաշտի, Արագածոտնի և Վայոց Ձորի նախալեռների հանրապետության մյուս գոտիներում հիմնականում սպասվում է ձյուն, առանձին հատվածներում՝ բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն, ճանապարհներին՝ մերկասառույց:
Օդի ջերմաստիճանը հոկտեմբերի 25-26-ին կնվազի 8-10 աստիճանով: Ցիկլոնի հիմնական հարվածը կլինի Գեղարքունիքի, Կոտայքի և Վայոց Ձորի մարզերի վրա, որտեղ եղանակային պայմանները առավել անբարենպաստ կլինեն:

Циклон принесет в Армению снег и резкое похолодание 10/22/2016   12:09  |  Информационная платформа
Осадки в виде  снега, метель ожидаются в большинстве регионов Армении в ближайшие дни, сообщил замначальника отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
Синоптики также предупреждают о низкой видимости  и гололеде на некоторых трассах республики.
По словам Суреняна, с районов Карского моря на Кавказ надвигается очередной холодный атмосферный фронт.
С вечера 24 октября, а также 25-27 октября территория Армении окажется в зоне воздействия этого циклона.
С вечера 24 октября в республике пройдут слабые осадки, 25 октября прогнозируются осадки средней интенсивности, а 26 октября воздействие циклона резко усилится, ожидаются интенсивные осадки. До 27 октября интенсивность циклона постепенно пойдет на спад.
На территории Армении, за исключением Еревана, Араратской долины и предгорных районов Вайоцдзорской области, будут наблюдаться осадки в виде снега, в отдельных местах прогнозируется метель, низкая видимость, гололед на дорогах.
Температура воздуха 25-26 октября понизится на 8-10 градусов. Основной удар циклона примут на себя Гегаркуникская, Котайкская и Вайоцдзорская области, где погодные условия будут наиболее неблагоприятными.