Երևան-Սևան ավտոճանապարհին վթարի գործով վարորդը ներգրավվել է որպես կասկածյալ 10/22/2016   15:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Օրեր առաջ Երևան-Սևան ավտոճանապարհին ուսանողուհի՝ 18-ամյա Հռիփսիմե Գասպարյանի մահվան պատճառ դարձած վթարի գործով որպես կասկածյալ է ներգրավվել «Մերսեդես-Սպրինտեր» մակնիշի մեքենայի վարորդ Գագիկ Ստեփանյանը։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ Քննչական կոմիտեից։ Վարորդի նկտամամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Բժշկական կենտրոնից տեղեկացանք, որ Գագիկ Ստեփանյանը ևս բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել, ընդ որում՝ բավականին լուրջ. նա կոտրվածներ է ստացել կողերի հատվածում, ողնաշարի ճաքեր ունի, ինչպես նաև վնասվածքներ ունի գլխի վրա ևս:
ԲԿ-ի հայտնեցին, որ Ստեփանյանը շարունակում է ստացիոնար բուժում ստանալ և գտնվել բժիշկների հսկողության ներքո:
Ողբերգական վթար Երևան-Սևան ավտոճանապարհին. մեկ անձ անձ մահացել է, 9-ը՝ ստացել վնասվածքներ . ՔԿ-ն Հրազդանի ճանապարհի վթարի մասին
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2016թ. հոկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 08-ի սահմաններում, Գ.Ստեփանյանի վարած «Մերսեդես-Սպրինտեր» մակնիշի 35CT940 համարանիշի ավտոմեքենան Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 45 կմ հատվածում, Երևան ընթանալիս, ընկել է սահքի մեջ, դուրս եկել ճանապարհի երթևեկելի գոտուց դեպի ձախ, հատել կանաչապատ գոտին, ապա, հարվածելով Սևանի ուղղությամբ ընթացող «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենային, կողաշրջվել։
Վթարի հետևանքով «Մերսեդես-Սպրինտեր» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևոր Հռիփսիմե Ռուբիկի Գասպարյանը (ծնված 1998թ., բնակվող Գեղարքունիքի մարզ, գ.Վարսեր ) մահացել է, ևս 9 անձ՝ ստացել մարմնական վնասվածքներ։
Ուղեւորների փոխադրումը վարորդն իրականացնում էր անվճար։ Մեր տեղեկություններով՝ Գագիկ Ստեփանյանը վերջերս էր գնել այդ մեքենան եւ պայմանավորվածություն ձեռք բերել համագյուղացի բարերա Աշոտ Ալավերդյանի հետ, որ ուսանողներին կտանի անվճար Երեւան, իսկ դրա դիմաց բարերարը նրան ամսական գումար կտա։ Բարեգործական փոխադրումներն ինքն սկսել էր հոկեմբերի 17-ից, իսկ վթարի օրն էլ վարորդը ժամը 07.30 –ի սահմաններում Վարսեր գյուղից վերցնելով 8 ուսանող շարժվել է դեպի Երևան։ Մինչեւ Հրազդան քաղաքի հարող հատվածները եղել են լավ, ճանապարհները մաքրված, իսկ Հրազդանի մոտից արդեն՝ ոչ. ձյուն է տեղացել, ճանապարհներն էլ մաքրված չեն եղել։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով վարորդը մեքենան վարել է բավական դանդաղ, առագել եւս երբ անվադողերը եղել են հնամաշ։ Տարիների փորձառություն ունեցող վարորդը չիկարողացել կառավարել մեքենան, այն ընկել է սահքի մեջ ու տեղի է ունեցել երիտասարդ աղջկա մահվան պատճառ դարձած վթարը։
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Քննություն է տարվում` պարզելու վթարի պատճառները։ Նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ:
13:27 18/10/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՈղբերգական վթար Երևան-Սևան ավտոճանապարհին. մեկ անձ անձ մահացել է, 9-ը՝ ստացել վնասվածքներ . ՔԿ-ն Հրազդանի ճանապարհի վթարի մասին
12:22 18/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՄահացած ուսանողուհին Վարսեր գյուղից էր, ավտոմեքենայի մեջ էր նաև նրա եղբայրը. մանրամասներ. Yerkir.am
11:53 18/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՀրազդանի ճանապարհին բախվել են «Opel»-ն ու ուսանողների տեղափոխող «Mercedes Sprinter»-ը. 18-ամյա ուսանողուհին տեղում մահացել է
12:22 07/09/2016  |  Արտակարգ պատահարներ«ԳԱԶ-53»-ը «Ֆոլքսվագեն»-ին. վարորդներից մեկը տեղում մահացել է
11:53 10/06/2015  |  Արտակարգ պատահարներ«Տոյոտա»-ն շրջվել է. վարորդը տեղում մահացել է
17:40 24/11/2014  |  Արտակարգ պատահարներ«ՊԱԶ 672»-ը թեքվել է դեպի ձորը
10:01 24/11/2014  |  Արտակարգ պատահարներ«Մերսեդես»-ը բախվել է ծառին
11:25 10/07/2014  |  Արտակարգ պատահարներ«Մերսեդես»-ը Հանքավանի ճանապարհին վթարի է ենթարկվել. վարորդի վիճակը ծանր է

Водитель микроавтобуса привлечен в качестве подозреваемого по делу о трагическом ДТП на трассе Ереван-Севан 10/22/2016   17:34  |  Криминальная хроника
Водитель микроавтобуса “Мерседес-спринтер” Гагик Степанян привлечен в качестве подозреваемого по делу о ДТП на автотрассе Ереван-Севан, в результате которого погибла 18-летняя студентка.
Об этом в ответ на запрос “Фактинфо” сообщили в Следственном комитете Армении. В отношении водителя избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
В медцентре сообщили, что Гагик Степанян получил серьезные повреждения: у него диагностировали перелом ребер, трещины позвоночника, а также травму головы. Степанян продолжает проходить лечение и находится под наблюдением врачей.
По предварительным данным, примерно в 08:00 18-го октября 2016 года направлявшийся в Ереван автомобиль марки “Мерседес-Спринтер” (г/н: 35 CT 940 ), за рулем которого находился Г. Степанян, на 45-м километре автотрассы Ереван-Севан попал в занос, съехал с проезжей части дороги налево, пересек зеленую зону и, врезавшись в автомобиль марки “Опель”, следовавший в сторону Севана, перевернулся.
В результате аварии пассажир автомобиля марки “Мерседес-Спринтер” Рипсиме Рубеновна Гаспарян(1998 года рождения), проживавшая в селе Варсер Гегаркуникской области, скончалась. Еще 9 человек получили телесные повреждения.
По сведениям “Фактинфо”,  водитель осуществлял перевозки на общественных началах. Гагик Степанян недавно приобрел автомашину и в соответствии с достигнутой с благотворителем Ашотом Алавердяном договоренностью бесплатно вез студентов в Ереван. За это меценат ему ежемесячно выплачивал определенную сумму.
В день инцидент шел снег. Водитель на одном из заснеженных участков дороги не справился с управлением и попал в занос.
Ранее СК сообщил, что по  факту ДТП возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 242(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть человека) УК РА.