Վիգեն Սարգսյան. ՀՀ զինված ուժերը և ՊՆ-ն ամենաուժեղ ու կայացած պետական կառույցներն են. Tert.am 10/22/2016   10:21  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մեր պաշտպանության ամբողջ գաղափարախոսությունը կառուցված է այդպիսի դիվերսիոն փորձերի պարբերականության և հնարավոր կրկնության կանխավարկածի վրա։
Մենք գիտենք, որ ադրբեջանական կողմն ունի շատ հստակ և բացահայտ արտահայտվող ագրեսիվ վերաբերմունք և պարբերաբար շեշտում է ռազմական միջոցով խնդիրը լուծելու իր ցանկության և պատրաստակամության մասին։
«Արմենիա» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում, անդրադառնալով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից դիվերսիոն փորձերին, նման տեսակետ հայտնեց ԼՂՀ-ում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար  Վիգեն Սարգսյանը` հավելելով, որ մեր մարտական հերթապահությունը կազմակերպվում է հենց այդ տրամադրությանն արձագանքելու տեսանկյունից, հաղորդում է Tert.am-ը:
Նա  մեջբերել է  նաև Իսրայելի վարչապետներից մեկի խոսքը. «Նման փորձերը շարունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև նրանք իրենց զավակներին սկսեն սիրել ավելի շատ, քան ատում են մեր զավակներին»:
Վիգեն Սարգսյանը կարևորել է այն, որ զինվորները ունեն բարձր մարտական  պատրաստվածություն, հանգիստ  կարողանում են  իրենց խնդիրը  լուծել, հարկ  եղած  դեպքում էլ`  պատժել:
Նախարարի գնահատմամբ` ՀՀ զինված ուժերը և ՊՆ-ն ամենաուժեղ ու կայացած պետական կառույցներ են:  Նախարարը նաև երեք կարևոր խնդիր առանձնացրեց ` խելացի սպառազինումը, կոռուպցիոն դրսևորումների վերացումը և հասարակության մեջ սպայի կերպարի արժևորումը:
«Մեզ պարտադրում են սպառազինությունների մրցավազք, մենք պետք է կարողանանք քայլ առաջ անել և պատրաստվել ոչ թե երեկվա, այլ վաղվա պատերազմին: Այդ ճանապարհին մենք պետք է շատ սթափ գնահատենք, թե որն է մեր կարիքը, ինչ ունենք մեր զինանոցներում և ինչ պետք է ավելացնել, որ այդ պայքարը նվազագույն միջոցներով, առավելագույն արդյունք տա»,- ասել է նա։
Նախարարի խոսքով` մենք պետք է ամեն ինչի դիմաց նույն տիպի զինատեսակ ունենալու գայթակղությունը վերանայենք և գնանք խելացի սպառազինման ճանապարհով:

Виген Саркисян: ВС и Минобороны Армении – самые сильные и состоявшиеся государственные структуры(Tert.am) 10/22/2016   10:47  |  Карабахский конфликт
Все идеология нашей обороны выстроена на гипотезах о возможных повторениях таких диверсионных вылазок. Нам известно, что азербайджанская сторона проявляет крайне четко и открыто агрессивное отношение и периодически заявляет о своем намерении и готовности решить проблему военным путем.
Такое мнение в прямом эфире телеканала Армения TV, касаясь предпринятой азербайджанскими ВС диверсионной попытки проникновения, высказал находящийся в НКР министр обороны Армении Виген Саркисян, добавив, что боевое дежурство в нашей армии организуется в контексте реакции на именно эти настроения, передает Tert.am.
Он процитировал высказывание одного из премьеров Израиля: «Такие попытки будут продолжаться до тех пор, пока они не будут любить своих детей сильнее, чем они ненавидят наших».
Виген Саркисян отметил важность того, что у наших солдат военная подготовка на высоком уровне, они с легкостью выполняют поставленные перед ними задачи, и при необходимости могут наказать.
По мнению министра обороны РА, вооруженные силы и МО Армении – самые сильные и состоявшиеся государственные структуры.
«Нам навязывают гонку вооружений , но мы должны суметь рассчитать ходы наперед и подготовиться не к вчерашней, а к завтрашней войне. На этом пути нам следует крайне трезво оценить, в чем мы нуждаемся, что имеем в своем арсенале и что еще необходимо добавить, чтобы в этой борьбе минимальными средствами добиться максимального результата», - сказал он.
По словам министра, нам необходимо пересмотреть искушение иметь все аналогичное тому, что есть у оппонента и нужно идти по пути разумного вооружения.