Սպանել է տարեց կանանց ու հափշտակել ոսկյա ականջօղերը 10/21/2016 16:45 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է տարեց կանանց՝ Վ. Սիմոնյանի և Գ. Բարսեղյանի սպանության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են երկու կանանց սպանությունները, և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել Վայոց Ձորի անչափահաս մի բնակչի: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՔԿ կայքէջից։
2015 թվականի հոկտեմբեր ամսին ստացվել է երկու ահազանգ՝ Վայոց Ձորի երկու տարեց բնակչուհիների մահվան վերաբերյալ: Հոկտեմբերի 20-ին Եղեգնաձոր քաղաքի տներից մեկի բակում հայտնաբերվել է նույն տան բնակչուհի, 1924թ. ծնված Վ. Սիմոնյանի դին, իսկ հոկտեմբերի 24-ին՝ Վայոց Ձորի Վերնաշեն գյուղի առանձնատներից մեկի հարևանությամբ գտնվող հողամասում հայտնաբերվել է նույն գյուղի բնակչուհի, 1939 թվականին ծնված Գ. Բարսեղյանի դին:
Դիակների արտաքին զննմամբ կանանց վրա հայտնաբերվել են բռնության հետքեր, և քրեական գործեր են հարուցվել սպանության հատկանիշներով։ Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործերով ձեռնարկվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ սպանությունները բացահայտելու ուղղությամբ, որոնց արդյունքում պարզվել են էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ, բավարար ապացույցներ ձեռք բերվել առ այն, որ տարեց կանայք ենթարկվել են ավազակային հարձակման նույն անձի կողմից։ Որոշում է կայացվել Գ.Բարսեղյանի և Վ.Սիմոնյանի սպանության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը միացնել նույն վարույթում:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ 2015 թվականի հոկտեմբերի 20-ին` ժամը 12:00- 13:00-ի սահմաններում, Վայոց Ձորի անչափահաս բնակիչը գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու պատրվակով, սակայն ուրիշի գույքը հափշտակելու նախնական դիտավորությամբ գնացել է Վ. Սիմոնյանի՝ Եղեգնաձոր քաղաքում գտնվող առանձնատուն, առաջարկել իր ծառայությունը՝ որոշակի գումարի դիմաց: Վ. Սիմոնյանի առաջարկով անչափահասը մտել է առանձնատան խոհանոց, որտեղ տարեց կնոջ ականջներին նկատելով ոսկյա ականջօղերը, դրանք հափշտակելու դիտավորությամբ, վերջինիս կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով, նրան գցել է գետնին, որի հետևանքով վերջինս գլուխը հարվածել է բետոնե հատակին և ստացած վնասվածքից մահացել: Անչափահասը տարեց կնոջ ականջներից հանել է բաց կարմրավուն գույնի քարերով ոսկյա ականջօղերը և դիմել փախուստի:
Քննությամբ պարզվել է, որ նշված դեպքից օրեր անց՝ 2015թ. հոկտեմբերի 24-ին՝ օրվա երկրորդ կեսին, անչափահասը նույն նպատակով գնացել է Վայոց ձորի մարզի Վերնաշեն գյուղ, մոտեցել իր հողամասում աշխատող Գ. Բարսեղյանին և առաջարկել իր ծառայությունը: Ստանալով վերջինիս համաձայնությունը՝ սկսել է խնձոր քաղել, որի ընթացքում տարեց կնոջ ականջներին կրկին նկատել է ոսկյա ականջօղեր: Նշված ականջօղերը հափշտակելու նպատակով ծառի մոտ դրված բահով հարվածել է կնոջ գլխին, որից հետո նրա ականջներից հանել է ականջօղերը և դիմել փախուստի: Քննությամբ պարզվել է, որ հետագայում անչափահասը վաճառել է 2 տարեց կանանցից հափշտակած ոսկյա ականջօղերը:
Պարզվել է նաև, որ Վայոց Ձորի անչափահաս բնակիչը, նախազգուշացված լինելով սուտ մատնություն կատարելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին, երկու տարեց կանանց՝ ավազակային հարձակմամբ զուգորդված սպանության մեջ անհիմն մեղադրել է նույն մարզի մեկ այլ բնակչի:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Վայոց Ձորի անչափահաս բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին ու 8-րդ կետերով (շահադիտական դրդումներով, երկու կամ ավելի անձանց սպանություն) և 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով ( սուտ մատնություն, որը զուգորդվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:

Уголовное дело об убийстве двух пожилых женщин на юго-востоке Армении дошло до суда 10/21/2016 17:55 | Криминальная хроника
Следственным управлением СК Армении Вайцдзорской области завершено предварительное следствие по уголовному делу об убийстве двух пожилых женщин – В. Симонян и Г. Барсегян.
В результате предпринятых следственных действий оба убийства были раскрыты. На основе добытых доказательств обвинение предъявлено несовершеннолетнему жителю Вайцдзорской области. Об этом сообщается на сайте Следствяенного комитета Армении.
21-го октября 2015 года поступил сигнал о том, что во дворе дома, расположенного на улице Исакова в Ехегнадзоре, обнаружен труп Вардуш Симонян(1924 года рождения), проживающей в том же доме, а 24-го октября 2015 года было получено сообщение о том, что на приусадебном участке по соседству с одним из собственных домов в селе Вернашен Вайоцдзорской области был найден труп жительницы того же села Гоар Барсегян(1939 года рождения). При внешнем осмотре тел были выявлены следы насилия.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Вайоцдзорской области были возбуждены уголовные дела по признакам части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА.
Следствием было добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что пожилые женщины подверглись разбойному нападению со стороны одного и того же человека.
Было принято решение объединить уголовные дела об убийствах Г. Барсегян и В. Симонян в одно производство.
Обвиняемым по делу проходит 16-летний юноша.
Согласно добытым в ходе досудебного производства доказательствам, несовершеннолетний житель Вайцдзорской области, вынашивая умысел на хищение чужого имущества, отправился к В. Симонян домой в Ехегнадзор, решив ей предложить свои услуги в обмен на определенную сумму. Придя к ней, юноша заприметил на ней серьги и, решив их украсть, бросил пожилую женщину на пол, в результате чего пенсионерка ударилась головой о бетонный пол. От полученной травмы женщина скончалась. Юноша снял с ее ушей серьги и скрылся с места происшествия.
Следствием также установлено, что после этого инцидента, 24 октября 2015 года во второй половине дня несовершеннолетний юноша с аналогичной целью отправился в село Вернашен Вайоцдзорской области и обратился с тем же предложением к Г. Барсегян. Получив ее согласие, юноша стал рвать яблоки. Увидев на ней золотые серьги, несовершеннолетний подросток ударил женщину палкой по голове, снял с нее серьги и скрылся с места происшествия. Впоследствии, как выяснило следствие, юноша продал украденные сережки.
16-летнему юноше предъявлены обвинения по пунктам 1 и 8 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса РА. (Убийство двух и более лиц, совершенное из корыстных побуждений) Уголовного кодекса РА. Ему также инкриминируют ложный донос. В отношении него и избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.