32-ամյա ծննդկանի մահվան դեպքով քրեական գործ է հարուցվել 10/20/2016   17:08  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Վանաձորում 32-ամյա ծննդկանի մահվան դեպքով քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ դիահերձմամբ պարզվել է, որ կինը մահացել է արնահոսության հետևանքով, սակայն կնոջ մահվան պատճառն ավելի հստակ կպարզվի դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը ստացվելուց հետո:
Նշենք, որ ավելի վաղ ծննդկանի հարազատները լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտնել էին, որ Հռիփսիմե Նազլուխանյանի սեպտեմբերի 26-ից գտնվել է հիվանդանոցում, իսկ հոկտեմբերի 18-ին ծննդաբերելուց հետո արնահոսության պատճառով մահացել է:
Հարազատները ծննդկանի մահվան մեջ մեղադրում են բժիշկներին. նրանք գտնում են, որ Հռիփսիմե Նազլուխանյանին անտարբերության են մատնել, ծննդաբերելուց հետո միայնակ են թողել:
Ծննդկանը զանգահարել է հարազատներին ասել, որ արնահոսում է, բայց իր մոտ մարդ չկա ու օգնության է կանչել:
Ավելի վաղ մեզ հետ զրույցում Քննչական կոմիտեից տեղեկացրել էին, որ Վանաձորի ծննդատնից օրենքով սահմանված կարգով առգրավվել է ծննդկանի հիվանդության պատմագիրը:

Уголовное дело возбуждено по факту смерти 32-летней роженицы в медцентре Ванадзора 10/20/2016   17:49  |  Криминальная хроника
По факту смерти 32-летней роженицы в медцентре города Ванадзор Лорийской области Армении возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 130( Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента) УК РА.
По предварительным данным, вскрытие показало, что смерть женщины наступила от кровопотери. Однако, точная причина смерти роженицы станет известна после получения заключения судебно-медицинской экспертизы тела покойной.
Отметим, ранее родственники роженицы в интервью СМИ заявили, что Рипсиме Назлуханян с 26-го сентября находилась в больнице, а 18-го октября после родов скончалась из-за кровопотери.
Родственники в смерти женщины винят врачей. Они считают, что Рипсиме Назлуханян оставили после родов одну, не уделив ей должного внимания.
Роженица позвонила родственникам и сообщила им, что у нее кровотечение. Рядом с ней никого не оказалось, и она позвала на помощь.
Как сообщили ранее “ФактИнфо” в Следственном комитете, из медцентра Ванадзора в установленном законом порядке изъята история болезни роженицы,.