Վարչապետն անդրադարձավ քաղաքացիների՝ ԴԱՀԿ-ից բողոքներին և տվեց համապատասխան հանձնարարականներ 10/20/2016 11:40 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության նիստում անդրադարձավ ՀՀ դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության աշխատանքից առկա դժգոհություններին: «Տևական ժամանակ է, ինչ բնակչության շրջանում դժգոհություններ են առաջանում ԴԱՀԿ ծառայության գործունեությունից:
Դրանք, մասնավորապես, առնչվում են ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտման համար վարչական տույժերի հարկադիր կատարման ընթացքում առաջացած խնդիրներին: Օրինակ՝ քաղաքացուն չեն ծանուցել վարչական ակտի մասին, բայց իր դրամական միջոցներն արգելանքի են վերցվում:
Հանձնարարում եմ Արդարադատության նախարարին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, որպեսզի կատարողական վարույթ հարուցվի միայն, եթե ամբողջովին պահպանված են օրենքով նախատեսված պահանջները»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց նաև եռամսյակը մեկ ամփոփել և տեղեկություն տրամադրել, թե որ մարմիններն են ներկայացնում կատարման ակտեր՝ չպահպանելով պահանջները:
Երրորդ հանձնարարականով վարչապետը պահանջեց մեկամսյա ժամկետում ներկայացնել հարկադիր կատարողի կողմից պարտապաններին՝ վերջինիս գույքին արգելանք դնելու մասին անհապաղ ծանուցում ապահովելու համար անհրաժեշտ մեխանիզﬓերի ներդրման առաջարկություն, օրինակ՝ էլփոստի կամ sms-ի միջոցով:

Премьер Армении: среди населения наблюдается недовольство деятельностью Службы принудительного исполнения судебных актов 10/20/2016   12:42  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства в четверг коснулся деятельности Службы принудительного исполнения судебных актов министерства юстиции РА.
Глав правительства отметил, что уже длительное время среди населения наблюдается недовольство в связи с деятельностью СПИСА.
По словам премьера, недовольство, в основном, касается вопросов, возникающих в ходе принудительного исполнения постановлений о наложении административного взыскания за нарушение правил дорожного движения.
“Например, бывают случаи, когда гражданина не ставят в известность об административном акте, но накладывают арест на его денежные средства или имущество”, – сказал премьер- министр.
К.Карапетян поручил министру юстиции Армении Арпине Ованнисян предпринять все необходимые меры для принятия решений о наложении ареста на имущество с соблюдением всех требований закона, передает “Арменпресс”.