Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի պատվիրակությանը 10/19/2016   17:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի օրերը Հայաստանում» խորագրով գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած գիտնականների պատվիրակությանը՝ ինստիտուտի տնօրեն, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Վիկտոր Մատվեևի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Գիտաժողովն անցկացվում է հոկտեմբերի 19-22-ը՝ Երևանում, և նվիրված է Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի 60-ամյակին ու ինստիտուտին Հայաստանի անդամակցության 25-ամյակին:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրերին և կարևորել միջազգային գիտաժողովի անցկացումը Երևանում, որի շրջանակներում մեկ հարկի տակ են հավաքվել Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի 17 անդամ պետություններից անվանի գիտնականներ, բարձրաստիճան հյուրեր, ինստիտուտի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ:
Անվանի գիտնականների մասնակցությամբ նմանատիպ հանդիպումները և հավաքը մեկ տեղում Սերժ Սարգսյանը լավ հնարավորություն է համարել գիտական հանրության ներկայացուցիչների և հատկապես երիտասարդ գիտնականների համար՝ գիտության ասպարեզում բարձր նվաճումների հասած անհատականությունների հետ անմիջական շփում ունենալու առումով: Նախագահի համոզմամբ, նման միջոցառումները ոչ միայն գիտական, այլ նաև տարբեր մշակույթներ և ավանդույթներ կրող, տարբեր գիտական դպրոցներ ներկայացնող անձանց միջև երկխոսության հնարավորություն է՝ միտված համագործակցության նոր ուղղությունների նախանշմանն ու ոլորտի արդիական խնդիրների քննարկմանը: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է միջազգային գիտական ծրագրերին հայ գիտնականների ակտիվ մասնակցությունը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հնարավորության սահմաններում համակողմանիորեն խթանում է գիտության զարգացումը և խրախուսում է Հայաստանի տնտեսության մեջ գիտելիքահենք ճյուղերի զարգացումը:
Վիկտոր Մատվեևը իր գլխավորած պատվիրակության անունից շնորհակալություն է հայտնել գիտաժողովը Հայաստանում բարձր մակարդակով հյուրընկալելու համար, անդրադարձել ինստիտուտի գործունեությանն ու առաջիկա ծրագրերին: Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի տնօրենը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանն ինստիտուտին անդամակցումից ի վեր՝ անցած 25 տարիներին բավականին ակտիվորեն է մասնակցել ինստիտուտի գործունեությանը:

Серж Саргсян встретился с учеными, прибывшими в Ереван для участия в симпозиуме “Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении” 10/19/2016   18:08  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял прибывшую в армянскую столицу для участия в научном симпозиуме «Дни Объединенного института ядерных исследований в Армении» делегацию ученых во главе с директором института, доктором физико-математических наук, профессором, академиком Виктором Матвеевым.
Симпозиум проходит 19-22 октября в Ереване и посвящен 60-летию Объединенного института ядерных исследований и 25-летию членства Армении в институте.
Президент Армении приветствовал гостей, отметив важность проведения международного симпозиума в Ереване, в рамках которого под одной крышей собрались известные ученые из 17 государств-членов Объединенного института ядерных исследований, высокопоставленные гости, руководители дипломатических представительств государств-членов института.
Серж Саргсян расценивает подобные встречи и слет с участием знаменитых ученых как хорошую возможность для представителей научного сообщества и особенно молодых ученых для непосредственного общения с личностями, достигшими высот в научной сфере. По убеждению главы государства, подобные мероприятия служат хорошей возможностью для налаживания контактов между лицами, являющимися носителями различных культур и традиций, представляющими различные научные школы, которые направлены на поиски новых путей сотрудничества и обсуждение актуальных проблем сферы. Президент Армении отметил важность активного участия армянских ученых в международных научных программах.
Серж Саргсян подчеркнул, что Армения по мере возможностей всесторонне стимулирует развитие науки и поощряет развитие наукоемких отраслей в экономике Армении.
Виктор Матвеев от имени возглавляемой им делегации выразил благодарность за прием симпозиума в Армении на высоком уровне, коснулся деятельности института и предстоящих программ. Директор Объединенного института ядерных исследований с удовлетворением констатировал, что Армения со вступлением в институт на протяжении минувших 25 лет достаточно активно участвовала в деятельности института.