Կառավարությունը ծրագիր է մշակել 6 ամսվա համար 10/17/2016   22:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարության ծրագրի նախնական տարբերակը ներկայացրել է ՀՀԿ-ականներին` ՀՀԿ գործադիր մարմնի և խորհրդի նիստերից հետո: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը` ընդգծելով, որ կառավարության ծրագիրը բխում է ՀՀ Նախագահի ծրագրային հիմնադրույթներից և նրա փետրվարի 12-ի ծրագրային ելույթից:
«Կառավարության ծրագրի նախնական տարբերակում ներքին և արտաքին անվտանգությանն է մեծ տեղ հատկացվում: Մեզ համար անվտանգության խնդիրները շարունակում են արդիական մնալ: Քանի որ մեր երկրում անվտանգության պատասխանատուն ՀՀ Նախագահն է, անվտանգության ոլորտում հիմնական թեզերը վերցված են ՀՀ նախագահի թեզերից: Ծրագրի նախնական տարբերակում հստակ նշված են անվտանգության համակարգի արդիականացման և ամրապնդման անհրաժեշտությունը»,- ասել է Շարմազանովը:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Շարմազանովն ընդգծել է. «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում մեր դիրքորոշումը մնում է հստակ՝ մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք և խաղաղ ճանապարհով հասնենք հակամարտության կարգավորմանը և Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանը»:
Կառավարության ծրագրում մեծ տեղ է հատկացված տնտեսական բարեփոխումներին: Շարմազանովն ընդգծեց, որ այս առումով կառավարության ծրագիրը 6-ամսյա ծրագիր է, քանի որ կառավարությունը գործելու է մինչև 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունները, սակայն ծրագրում խոսք կա նաև ապագա ռազմավարության մասին: «Կառավարությունը և իշխող կուսակցությունն ամեն ինչ անելու են, որպեսզի ներդրումային ավելի բարենպաստ միջավայր ձևավորվի: Շատ կարևոր են նաև սոցիալական հիմնախնդիրները: Ցանկանում եմ հատուկ նշել նաև կրթության ոլորտի բարեփոխումների մասին: Այս կառավարության գործունեության ընթացքում շատ մեծ ուշադրություն պետք է հատկացվի մարզային և գյուղական դպրոցներին»,- ասաց նա:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը ևս նախանշված է կառավարության ծրագրում: Շարմազանովի խոսքով՝ կառավարությունը քաղաքական մեծամասնության հետ միասին կառաջարկի օրենսդրական բարեփոխումներ կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի շրջանակներում, քանի որ նաև օրենսդրական կարգավորումների խնդիր կա:
19:02 03/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը միջազգային շուկային կարող է առաջարկել զբոսաշրջային բարձրորակ ծառայություններ. Կարեն Կարապետյան
08:40 01/10/2016  |  ՄամուլԿարեն Կարապետյանը ծպտված այցելել է պաշտպանության նախարարություն. «Ժողովուրդ»
19:53 28/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ուզում է հասկանալ, թե ինչ սպասումներ ունի հասարակությունը
12:36 23/09/2016  |  ՔաղաքականԱրծվիկ Մինասյանը՝ իր եւ վարչապետի հարաբերությունների մասին
09:15 23/09/2016  |  ՄամուլԱռողջապահության նախարարի հավանական թեկնածուն. «Իրատես»
09:07 23/09/2016  |  ՄամուլՈվքե՞ր են կառավարության գողերը. ո՞ւմ օձիքից է պետք բռնել.«Ժամանակ»
21:52 22/09/2016  |  ՔաղաքականԹող քար նետի առաջինը նա, ով մեղք չի գործել. Շարմազանովը՝ վարչապետի հայտարարության մասին
12:10 22/09/2016  |  ՔաղաքականՎարչապետը նորանշանակ նախարարներից պահանջում է վերանայել կառավարման համակարգը

Правительство Армении разработало программу на полгода 10/18/2016   09:33  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян представил предварительный вариант программы правительства членам правящей Республиканской партии. Об этом в понедельник сообщил журналистам вице-спикер Национального Собрания, член исполнительного органа правящей Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, программа правительства вытекает из подходов президента и его программного выступления от 12-го февраля.
“Огромное внимание в предварительном варианте программы уделено внутренней и внешней безопасности. Проблема безопасности для нас остается актуальной. Так как ответственность за безопасность в стране несет Президент Армении, то основные положения базируются на тезисах главы государства. Указана необходимость модернизации и укрепления системы безопасности. В карабахском вопросе наша цель – урегулирование проблемы мирным путем в формате Минской группы и международное признание Нагорного Карабаха", - сказал Шармазанов.
Он также отметил, что важное место в программе занимают экономические реформы. Шармазанов сообщил, что документ рассчитан на шестимесячный срок, так как правительство будет действовать до апрельских парламентских выборов 2017 года.
“Правительство и правящая партия сделают все для сформирования в стране более благоприятной инвестиционной среды. Важное место занимают борьба с коррупцией и решение социальных проблем. "Одной из ключевых задач является реформа образования; новое правительство планирует уделить особое внимание областным и сельским школам”, - сказал вице-спикер НС Армении.