Արման Թաթոյանը սիրիահայերի իրավունքների պաշտպանության հարցով դիմել է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային մարմիններին 10/17/2016   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Սիրիայում բնակվող հայերի անվտանգության երաշխավորման և վերջիններիս աջակցություն տրամադրելու խնդրով դիմել է ՄԱԿ-ի մարդուիրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերովբարձր ներկայացուցչին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտի, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտի, Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության ղեկավարներին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Միջազգային կառույցներին ուղղված նամակներում Մարդու իրավունքների պաշտպանն իր մտահոգությունն է հայտնել, մասնավորապես, վերջին ամիսներին տեղի ունեցած ռմբակոծություններիհետևանքով հայերի մահվան և վնասներ կրելու դեպքերի առնչությամբ` խնդրելով այդ մարմինների իրավասության սահմաններում գործուն աջակցություն:
12:37 04/02/2014  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սիրիահայերին իրավական աջակցություն» փաստաբանական ծրագրի իրականացումն սկսվել է

Омбудсмен Армении обратился к международным организациям с просьбой защитить сирийских армян 10/17/2016   13:48  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Армен Татоян обратился в ряд международных организаций с просьбой гарантировать безопасность проживающих в Сирии армян и оказать им помощь, сообщает пресс-служба аппарата Защитника прав человека.
Как отмечается в сообщении, послания с соответствующим содержаниям Арман Татоян направил Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару Совета Европы по правам человека, Высокому представителю ЕС по внешней политике и вопросам безопасности, главам Института европейских омбудсменов, Института международных омбудсменов и  Международного комитета Красного креста.
“В посланиях, адресованных международным организациям, Омбудсмен Армении выразил свою обеспокоенность, в частности, случаями гибели армян в результате обстрелов в последние месяцы и понесенным им ущербом, обратившись с просьбой оказать действенную помощь в рамках их полномочий”, - отмечается в сообщении.