Գիտնականները պարզել են, թե ինչու է սթրեսն ավելի ուժեղ ճնշում կանանց 10/15/2016   12:48  |  Անցուդարձ
Սթրեսին տղամարդկանց և կանանց արձագանքի տարբերությունները կարող են կապված լինեն նրա հետ, որ տղամարդկանց օրգանիզմում կա հատուկ սպիտակուց, որը որոշակի պայմաններում արգելափակում է տագնապալի վիճակների հետ կապված ուղեղի շղթաների աշխատանքը: Ըստ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի, այս մասին խոսվում է Cell ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
«Դա ծայրաստիճան անսովոր ֆենոմեն է, քանի որ այն բջիջները, որոնք պատասխան են տալիս այդ արձագանքի համար, միատեսակ տեսք ունեն ու նույն քանակությամբ են պարունակվում տղամարդկանց ու կանանց ուղեղներում: Ծայրահեղ հազվադեպ է լինում այնպես, որ նույն բջիջները նույն գրգռիչներին միանգամայն տարբեր կերպ են արձագանքում տարբեր սեռերի օրգանիզմներում»,- հայտարարել է Նյու Յորքի Ռոքֆելլերների համալսարանից Նաթանիել Հայնցը:
Գործընկերների հետ միասին Հայնցը եկել է այդ եզրակացության՝ հետազոտելով, թե մի քանի արու և էգ մկների ուղեղն ինչպես է արձագանքել տարբեր արտաքին խթանների և հորմոնների մոլեկուլների՝ նյարդային բջիջներում ներդնելով գեներ, որոնք թույլ են տալիս գիտնականներին «միացնել» և «անջատել» նեյրոնները կապույտ գույնի իմպուլսների օգնությամբ:
Վերջերս, ինչպես պատմում է Հայնցը, նրա խումբը էգ մկների ուղեղներում հայտնագործել է նեյրոնների անսովոր շղթա, որն արձագանքում է օքսիտոցինի մոլեկուլին, ընտանեկան երջանկության ու սիրո հորմոններին: Այդ բջիջների խթանումը հորմոնի մոլեկուլների կողմից, ինչպես ցույց են տվել հետագա փորձարկումները, մկներին ավելի շփվող են դարձնում արուների հետ փոխներգործության մեջ:
Նման նյարդային բջիջների շղթան, ըստ կենսաբանների, առկա են արուների ուղեղում, և գիտնականներին հետաքրքիր է եղել իմանալ, թե ինչ գործառույթներ են դրանք իրականացնում նրանց օրգանիզմում: Երբ հետազոտողները օքսիտոցին են մտցրել մկների քթերի մեջ, որևէ տեսանելի փոփոխություն նրանց վարքագծում տեղի չի ունեցել: Փորձելով հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում, Հայնցի թիմը սկսել է մկներին ենթարկել տարբեր փորձությունների:
Միացնելով ու անջատելով այդ բջիջները, նրանք անսպասելի կերպով նկատել են, որ այդ իգական «շփման կենտրոնը» արուների ուղեղում միանգամայն այլ դեր է խաղում. դրա միացումը հանգեցնում էր նրան, որ կրծողները դադարում են տագնապ ու անհանգստություն զգալ սթրեսային վիճակում գտնվելուց հետո: Հետաքրքիր է, որ որևէ նման բան տեղի չի ունենում նույն այդ «էկզեկուցիաներին» ենթարկված էգերի հետ:
Դրա պատճառն, ինչպես պարզվել է բջիջների պարունակության անալիզից հետո, CRHBP հորմոնն էր, որը տվյալ բջիջները արտադրում են սթրեսային իրավիճակներում: Այդ նյութը, ըստ գիտնականների խոսքերի, արգելափակում են մեկ ուրիշ հորմոնի՝ կորտիկոլիբերինի, աշխատանքը: Այն պատասխան է տալիս սթրեսային արձագանքի սկսվելու համար և վայրիջույց կեռիկ է սթրեսի «իսկական» ազդանշան մոլեկուլներ՝ կորտիկոտրոպ հորմոն և կորտիզոլ, հավաքելու համար:
Օքսիտոցինային ռեցեպտորների կողմից CRHBP-ի արտադրությունը, ինչպես պատմում են գիտնականները, արգելակում են սթրեսի հորմոնների սինթեզի ողջ շղթայի աշխատանքը, ինչը բացատրում է, թե ինչու տղամարդիկ ու արուները շատ ավելի քիչ են ենթարկվում սթրեսին, քան էգերն ու կանայք և ավելի արագ են վերականգնվում դրանից հետո:
Ինչպես գտնում են Հայնցն ու իր գործընկերները, CRHBP-ը չի օգնում կանանց հաղթահարել սթրեսը այն պատճառով, որ նրանց օրգանիզմը ի սկզբանե արտադրում է շատ ավելի շատ կորտիկոլիբերին, քան տղամարդկանց մարմինը, ինչի հետևանքով տվյալ նյարդային բջիջները և նրանց կողմից արտադրվող CRHBP-ը չեն կարող իջեցնել այդ հորմոնի համակենտրոնացումը մինչև ընդունելի ցածր մակարդակի:
Կանանց ու տղամարդկանց վարքագծի տարբերություններից բացի,նեյրոնների տվյալ շղթայի աշխատանքի առանձնահատկությունները, գիտնականների կարծիքով, կարող են բացատրել, թե ինչու որոշ մարդիկ ավելի էմոցիոնալ են, քան մյուսները և ընդհակառակը:
23:41 14/10/2016  |  ԱռողջությունԱմերիկացի բժիշկները բարեհաջող վիրահատել են սիամական երկվորյակներին
11:28 09/10/2016  |  ԱռողջությունԻնչպես բուժել ցիստիտը հղիության ընթացքում
15:25 24/09/2016  |  ԱռողջությունՀոգեբանական խնդիրները՝ չհղիանալու պատճառ
12:37 14/09/2016  |  ԱնցուդարձԵրեխաների ծնունդը կարող է հնարավոր լինել առանց ձվաբջջի մասնակցության
14:20 08/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍրտի վիրահատության պետպատվերի գները նվազեցվել են
12:47 02/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր քայլեր՝ երեխաների առողջության բարելավման ուղղությամբ
18:22 31/08/2016  |  ԱնցուդարձՈւղևորը փորձել է ինքնաթիռը լքել թռիչքի ժամանակ
15:23 31/08/2016  |  ԱռողջությունՍրտի վիրահատությունը կդառնա ավելի մատչելի
19:48 29/08/2016  |  ԱնցուդարձԾննդատանը փոխս ընկած կանադացիները 41 տարի անց գտել են իրենց ընտանիքները

Стресс давит на женщин сильнее, чем на мужчин - ученые 10/15/2016   13:13  |  Из жизни
Различия в реакции мужчин и женщин на стресс могут быть связаны с тем, что в организме мужчин присутствует особый белок, который при определенных условиях блокирует работу цепочек мозга, связанных с тревожными состояниями, пишет РИА Новости со ссылкой на статью, опубликованную в журнале Cell.
"Это крайне необычный феномен, так как те клетки, которые отвечают за эту реакции, устроены и выглядят одинаково в мозге мужчин и женщин, и содержатся в них в одинаковом количестве. Крайне редко бывает такое, что одни и те же клетки совершенно по-разному реагируют на одни и те же раздражители в организме особей разных полов", — заявил Натаниель Хайнц (Nathaniel Heintz) из университета Рокфеллеров в Нью-Йорке (США).
Хайнц и его коллеги пришли к такому выводу, изучая то, как мозг нескольких мышей-самцов и самок реагировал на различные внешние стимулы и молекулы гормонов, вставив в нервные клетки гены, которые позволяют ученым "включать" и "выключать" нейроны при помощи импульсов синего света.
Недавно, как рассказывает Хайнц, его группа открыла необычную цепочку нейронов в мозге мышей-самок, которая реагирует на молекулы окситоцина, гормона семейного счастья и любви. Стимуляция этих клеток молекулами гормона, как показали дальнейшие эксперименты, делает мышей более общительными при взаимодействии с самцами.
Схожая цепочка нервных клеток, по словам биологов, присутствует в мозге самцов, и ученым стало интересно узнать, какие функции они исполняют в их организме. Когда исследователи ввели окситоцин в нос мышей, никаких видимых изменений в поведении не произошло. Пытаясь понять, почему это происходит, команда Хайнца начала подвергать мышей различным испытаниям.
Включая и отключая эти клетки, они неожиданно заметили, что этот женский "центр общения" в мозге самцов исполнял совершенно иную роль – его включение приводило к тому, что грызуны переставали ощущать тревогу и беспокойство после того, как они побывали в стрессовой ситуации. Ничего подобного, что интересно, не происходило с самками, подвергавшимися тем же "экзекуциям".
Причиной этого, как выяснилось после анализа содержимого клеток, был гормон CRHBP, который данные клетки вырабатывают в стрессовых ситуациях. Данное вещество, по словам ученых, блокирует работу другого гормона – кортиколиберина. Он отвечает за начало стрессовой реакции и является "спусковым крючком" для сборки молекул "настоящих" сигналов стресса – кортикотропного гормона и кортизола.
Выделение CRHBP окситоциновыми рецепторами, как рассказывают ученые, тормозит работу всей цепочки синтеза гормонов стресса, что объясняет то, почему мужчины и самцы гораздо менее подвержены стрессу, чем самки и женщины, и быстрее восстанавливаются после него.
Как считают Хайнц и его коллеги, CRHBP не помогает женщинам справиться со стрессом по той причине, что их организм изначально вырабатывает гораздо больше кортиколиберина, чем тело мужчин, из-за чего данные нервные клетки и вырабатываемый ими CRHBP не могут понизить концентрацию этого гормона до приемлемо низкого уровня.
Помимо различий в поведении женщин и мужчин, особенности в работе данной цепочки нейронов, по мнению ученых, могут объяснять то, почему некоторые люди более эмоциональны, чем другие, и наоборот.
17:40 06/09/2016  |  Из жизниСекс в пожилом возрасте оказался смертельно опасным для мужчин, выяснили ученые
10:05 05/09/2016  |  Из жизниУченый предсказал скорый отказ человечества от секса
09:25 08/08/2016  |  Из жизниБританские ученые рассказали, как влияет курение на размер мужского достоинства
09:48 06/07/2016  |  Из жизниМужчина выпал из окна в Москве, пытаясь спрятаться от мужа своей любовницы