Պարզվել է, թե ինչ զենքով է սպանվել շարքային զինծառայողը. ՔԿ 10/15/2016 14:18 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեն քիչ առաջ պաշտոնապես հաստատեց մարտական հերթապահության ժամանակ շարքային զինծառայողի սպանությունը։
Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ժամկետային զինծառայող Վահագն Գագիկի Վիրաբյանի սպանության դեպքի առթիվ։
Նախնական տվյալներով՝ 15.10.2016թ.՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում հերթապահության նշանակված ժամկետային զինծառայող, շարքային Վահագն Գագիկի Վիրաբյանի ուղղությամբ՝ արձակվել են կրակոցներ՝ վերջինիս պատճառելով մահացու հրազենային վիրավորումներ:
Դեպքի առթիվ երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանություն), կատարվում է նախաքննություն:
Կատարվել է դեպքի վայրի, դիակի արտաքին զննություններ, վերցվել են նմուշներ, նշանակվել է դիակի դատաբժշկական և այլ փորձաքննություններ: Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում հայտնաբերվել է հրազենը, որով զինծառայողի ուղղությամբ արձակվել են կրակոցները եւ թե ում է եղել այն ամրակցված։

Установлено оружие, из которого убили солдата-срочника - СК Армении 10/15/2016 14:35 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении официально подтвердил информацию об убийстве военнослужащего в ходе несения боевого дежурства в одной из воинских частей.
"Вторым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления возбуждено уголовное дело по факту убийства солдата-срочника Ваагна Гагиковича Вирабяна", - говорится в сообщении СК.
По предварительным данным, около 08:40 15-го октября на боевом посту оборонительного участка N-ской воинской части в сторону солдата-срочника, рядового Ваагна Вирабяна, назначенного на боевое дежурство, были произведены выстрелы, в результате чего последний получил смертельные огнестрельные ранения.
"По данному факту вторым гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104(Убийство). Ведется предварительное следствие.Произведен осмотр места происшествия и тела погибшего, взяты образцы, назначены судебно-медицинская экспертиза тела и другие экспертизы. В результате предпринятых неотложных следственных действий установлен ряд обстоятельств, в том числе тип оружия, из которого в военнослужащего были произведены выстрелы, уточнено, за кем оно было закреплено.О результатах расследования будет предоставлена дополнительная информация', - отмечается в сообщении.