Երևանում կանցկացվի «ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսը 10/12/2016 18:01 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունում` «Երևանէքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում հոկտեմբերի 13-ից 15-ը կանցկացվի Սպառազինությունների և պաշտպանական տեխնոլոգիաների «ArmHiTec-2016» առաջին միջազգային ցուցահանդեսը: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության և այլ երկրների նորագույն ռազմական տեխնիկան, ռազմարդյունաբերության նորարարական մշակումները:
Ցուցահանդեսի թեմատիկ ցանկն ընդգրկում է սպառազինությունների և ռազմական տեխնիկայի գործնականում կիրառվող ողջ տեսականին, նորարարական տեխնոլոգիաների և բարձր ճշգրտության զենքի մշակումները. մարտի կառավարման համակարգեր, հաղորդակցման կապի միջոցներ և համակարգեր, զորքերի կառավարման ավտոմատ համակարգեր, ռոբոտատեխնիկական համակարգեր, անօդաչու ավիացիա, թռչող ապարատներ և համակարգեր, անօդաչու ավիացիայի հետ պայքարի տեխնոլոգիաներ, հայտնաբերման, որոնման և զննման միջոցներ, ճշգրիտ զենք, լազերային տեխնոլոգիաներ, օպտիկական-էլեկտրոնային սարքավորումներ և համակարգեր, ՀՕՊ միջոցներ, ռադիոհետախուզության, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի և ռադիոհակազդման միջոցներ, «Ապագայի զինվորի» սպառազինություն, տեխնոլոգիաներ, հանդերձանք և այլ թեմատիկ բաժիններ:
Բացի ծավալուն ցուցադրական մասից, «ArmHiTec-2016» միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվելու է նաև բազմազան գործարար ծրագիր, ինչը բացառիկ հնարավորություն կընձեռի անվտանգային ոլորտի առաջատար փորձագետների հետ հանդիպումների և խորհրդատվությունների անցկացման, խնդիրների քննարկման համար:
Ցուցահանդեսի գործարար ծրագիրը կմեկնարկի լիագումար նիստի և «21-րդ դարի տեխնոլոգիաները ՀՀ զինված ուժերի զարգացման գործում. միջազգային համագործակցություն» խորագրով գիտագործնական համաժողովի անցկացմամբ, որին նախատեսված է ինչպես ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ԳՇ, այնպես էլ ՌԴ ԶՈւ և ՀԱՊԿ անդամ պետությունների զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի ղեկավար կազմի, ռազմարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների ներկայացուցիչների մասնակցությունը:
Ցուցահանդեսի շրջանակում կանցկացվեն գործարար ծրագրի մաս կազմող այլ միջոցառումներ ևս. գիտագործնական քննարկումներ, նիստեր և կլոր սեղաններ:

В Ереване пройдет первая международная выставка вооружений “ArmHiTec-2016” 10/12/2016 18:18 | Лента новостей
Первая международная выставка вооружений и оборонительных технологий “ArmHiTec-2016” пройдет 13-15 октября в выставочном комплексе “Ереван-экспо” в армянской столице, сообщает Минобороны Армении.
"Цель выставки - представить произведенную в Армении и других странах новейшую военную технику, инновационные разработки военно-промышленного комплекса", - говорится в сообщении.
Отмечается, что тематика выставки охватывает полный ассортимент используемых вооружений и военной техники, инновационные технологии и разработки высокоточного оружия.
На выставке будут представлены системы боевого управления, средства связи и коммуникаций, робототехнические системы, беспилотная авиация, летательные аппараты и системы, технологии борьбы с беспилотной авиацией, средства обнаружения, поиска и исследования вооружений, высокоточное оружие, лазерные технологии, оптико-электронное оборудование и системы, средства ПВО, средства радиоразведки и радиоэлектронной борьбы, снаряжения, обмундирование и т.д.
В рамках выставки “ArmHiTec-2016” также будет осуществлена бизнес-программа, которая предоставит уникальную возможность для проведения встреч и консультаций с передовыми специалистами сферы безопасности и обсуждения проблем.
Бизнес-программа стартует с конференции “Технологии 21-го века в деле развития ВС Армении: международное сотрудничество”, в которой намечено участие как представителей руководящего состава Минобороны и Генштаба ВС Армении, так и Генштабов ВС РФ и ВС государств- членов ОДКБ, а также представителей предприятий военно-промышленного комплекса.
В рамках выставки планируется провести и другие мероприятия: научно-практические дискуссии, заседания и круглые столы.