ԼՂՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ. Բաքվի քաղաքականության պատճառով Արցախում բազմաթիվ հողեր զրկված են ջրից. NEWS.am 10/11/2016   12:10  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հազարավոր հեկտար հողեր զրկված են ոռոգման ջրից, ինչը մարդու իրավունքների եւ պետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպիտ խախտում է:
Այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Արտակ Բեգլարյանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով «Սարսանգի ջրամբարի սպառնալիքի» մասին ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկովի հայտարարությունը:
«Ռուսաստանցի քաղաքագետի հայտարարությունն աբսուրդի շարքից է: Որքան ինձ հայտնի է, քաղաքագետները սովորաբար ջրամբարների հարցերով տեխնիկական մասնագետներ չեն, մասնավորապես, եթե երբեք չեն տեսել այդ ջրամբարը: Այդ պատճառով ակնհայտ է, որ հայտարարությունը բացարձակապես անհիմն է, պարզապես քարոզչական հայտարարություն՝ արված որոշակի նպատակներով, ո՛չ ավելին:
Պաշտոնական Ստեփանակերտը բազմիցս հայտարարել է, որ Սարսանգի ջրամբարը որեւէ զգալի տեխնիկական խնդիր չունի, մեր մասնագետները պարբերաբար դրա վիճակի մոնիթորինգ են անցկացնում: Ավելին, Սարսանգում արդեն երեք հիդրոկայան է աշխատում, որոնք բնակչությանն էլեկտրաէներգիայով են ապահովում: Եթե որեւէ մեկը կասկածներ ունի Սարսանգի ջրամբարի ամբարտակի ամրության կապակցությամբ, կարող է այցելել Արցախ եւ անձամբ համոզվել, որ ԼՂՀ իշխանությունները հոգ են տանում մեր կարեւորագույն ռեսուրսներից մեկի անվտանգության անհրաժեշտ պայմաններին հետեւելու մասին:
Ռուսաստանցի քաղաքագետը պետք է հասկանար, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է բացել Սարսանգի իր հատվածը, որպեսզի ջրամբարից ջուր մատակարարվի ինչպես իր տարածք, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի մշակվող տարածքներ: Բաքվի ապակառուցողական քաղաքականության հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հազարավոր հեկտար հողեր զրկված են ոռոգման ջրից, ինչը մարդու իրավունքների եւ պետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպիտ խախտում է»,- հայտարարել է Արտակ Բեգլարյանը:

Из-за деструктивной политики Баку тысячи гектаров земли в Нагорном Карабахе лишены воды - Степанакерт 10/11/2016 12:21 | Карабахский конфликт
Из-за деструктивной политики Баку тысячи гектаров земли в Нагорном Карабахе лишены поливной воды, что является грубым нарушением прав человека и международных обязательств государства. Об этом заявил пресс-секретарь премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики Артак Бегларян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении –NEWS.am высказывания российского политолога Сергей Маркова о якобы «существующей угрозе Сарсангского водохранилища».
«Заявление российского политолога из ряда абсурдных. Насколько мне известно, политологи обычно не являются техническими специалистами по водохранилищам, в особенности, если не видели это водохранилище. Потому очевидно, что его заявления абсолютно беспочвенны, просто это пропагандистское заявление, сделанное исходя из определенных целей, не более.
Как неоднократно заявлял официальный Степанакерт, у Сарсангского водохранилища нет каких-либо существенных технических проблем, наши специалисты периодически проводят мониторинг его состояния. Более того, на Сарсанге работают уже три гидростанции, которые эффективно снабжают население электроэнергией. Если у кого-то есть сомнения по поводу прочности плотины Сарсангского водохранилища, могут посетить Карабах и лично убедиться, что власти НКР заботятся о соблюдении необходимых условий одного из важнейших наших ресурсов.
Российскому политологу следовало бы поднять вопрос того, что Азербайджан отказывается открыть свой участок Сарсангского канала, дабы вода из водохранилища поступала как на их территорию, так и на обрабатываемые земли Нагорного Карабаха. Однако из-за деструктивной политики Баку тысячи гектаров земли в Нагорном Карабахе лишены поливной воды, что является грубым нарушением прав человека и международных обязательств государства», - заявил Артак Бегларян.