Դավիթ Բաբայան. Նավթադոլարների եւ խավիարի օգնությամբ իր նպատակին հասնելու Ադրբեջանի ջանքերն իզուր են. NEWS.am 10/11/2016   15:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Եվրոպայում չեն կարող չտեսնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է, թեպետ եւ՝ չճանաչված։
Այս մասին ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am–ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի երեկվա հայտարարությունը։ ԵԽ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել էր, որ Եվրոպայի խորհուրդը ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց չունի մարդու իրավունքների մասին տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ հիշեցրել էր, որ յուրաքանչյուր մարդ ընտրության իրավունք ունի։
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ վերջին ժամանակներս ակնհայտ է եվրոպացի փորձագետների, դիվանագետների եւ քաղաքական գործիչների հայտարարությունների եւ մոտեցումների վերափոխման միտումը։ «Բոլորին պարզ է. ազգերի ինքնորոշման իրավունքը անքակտելի է, այն հիմնարար իրավունք է եւ չի կարող անտեսվել»,– ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ նավթադոլարների եւ խավիարի օգնությամբ իր նպատակին հասնելու Ադրբեջանի ջանքերն ապարդյուն  են։
«Ժամանակն Ադրբեջանի օգտին չի աշխատում։ Եվրոպայում չեն կարող չտեսնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է, թեպետ եւ չճանաչված։ Վերջին միտումների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ԼՂՀ ճանաչման հարցը նոր խթան է ստանում եւ դուրս է գալիս նոր փուլ»,– նշել է Դավիթ Բաբայանը։

Давид Бабаян назвал тщетными усилия Азербайджана с помощью нефтедолларов и икры добиваться своих целей 10/11/2016   15:14  |  Лента новостей
В Европе не могут не видеть, что Нагорно-Карабахская Республика – состоявшееся демократическое государство, хоть и не признанное. Об этом заявил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am вчерашнее заявление генерального секретаря Совета Европы Турбьерна Ягланда.
Генсек СЕ заявил об отсутствии информации о соблюдении прав человека в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также напомнил, что Европейская конвенция также подчеркивает, что каждый человек имеет право выбора.
По словам Давида Бабаяна, в последнее время очевидна интересная тенденция трансформации подходов и заявлений европейских экспертов, дипломатов и политических деятелей. «Всем ясно – право народов на самоопределение является неотъемлемым правом, основополагающим правом и не может быть проигнорировано», - подчеркнул Давид Бабаян, назвав тщетными усилия Азербайджана с помощью нефтедолларов и икры добиваться своих целей.
«Время не работает на Азербайджан. В Европе не могут не видеть, что Нагорно-Карабахская Республика – состоявшееся демократическое государство, хоть и не признанное. Анализ последних тенденций показывает, что вопрос признания НКР получает новый импульс и выходит на новый этап», - отметил Давид Бабаян.