Պայթեցրել են Վանաձոր քրեակատարողական հիմնարկի պետի ավտոմեքենան 10/09/2016   14:41  |  Արտակարգ պատահարներ
Հոկտեմբերի 9-ին Վանաձորում պայթեցրել են Վանաձոր քրեակատարողական հիմնարկի պետ Գեւորգ Մկրտչյանի ավտոմեքենան:
Դեպքը տեղի է ունեցել գիշերը` ժամը 02:00-ի սահմաններում. Գ.Մկրտչյանը պայթյունի ձայն է լսել ու շտապել զանգել իրավապահներին:
Պարզվել է, որ ինչ-որ մեկը նռնակ է նետել Գևորգ Մկրտչյանին ամրակցված ծառայողական Վազ 2121 մակնիշի 096 ՏՏ 032 համարանիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որը կայանված է եղել նրա առանձնաան առռաջին հարկում: Պայթյունից վնասվել է տան առաջին հարկի բետոնե հատակի անկյունային հատվածը, ինչպես նաև հիշյալ ավտոմեքենայի առջևի աջ լուսարձակը, անվաթևի ստորին հատվածները և անվադողը:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնեցին, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են նռնակի պայթուցիչի բեկորներ, զսպանակ, գործարկիչի մետաղյա դետալ և օղ:
Գևորգ Մկրտչյանը ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել, նշանակվել է դատապայթու­նա­տեխնիկական, հետքաբանական, շինարարական և ապրանքագիտական համալիր փորձա­քննություն, մշակվել է քննչական պլան, աշխատանքային վարկածներ:  Հանձնարարություններ տրվել ոստիկանության բաժնին` հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ ձեռնարկել լայնածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ:

В Ванадзоре взорвали автомобиль начальника местной тюрьмы 10/10/2016   00:32  |  Криминальная хроника
Автомобиль начальника ванадзорского уголовно-исполнительного учреждения Геворка Мкртчяна был взорван в воскресенье в городе Ванадзор на севере Армении.
Инцидент произошел около 02:00 ночи. Мкртчян, услышав взрыв, позвонил правоохранителям.
Выяснилось, что неизвестный бросил гранату в сторону служебной автомашины марки “ВАЗ 2121”, закрепленной за Геворком Мкртчяном. Автомобиль был припаркован на первом этаже особняка. Взрыв повредил угловую часть бетонного покрытия на первом этаже дома, а также переднюю фару, нижнюю часть крыла и шины автомобиля.
Как сообщили в Следственном комитете Армении, по данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 185 и части 1 статьи 235 УК РА. При осмотре места происшествия обнаружены осколки от взрывателя к гранате, пружина, металлическая деталь пускового усторийства и кольцо.
Геворк Мкртчян признан потерпевшим и допрошен. Назначены комплексная судебная взрывотехническая, трасологическая, комплексная строительная и товароведческая экспертизы, проработаны следственный план и рабочие версии.
Отделу Полиции даны поручения предпринять  комплексные следственные и процессуальные действия по раскрытию преступления.