«National Interest». Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ է եւս մեկ պատերազմի 10/08/2016   10:04  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հազիվ թե կարելի է ինչ-որ բանով զարմացնել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչներին, սակայն մի քանի ամիս առաջ դա տեղի ունեցավ: Այս մասին, «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, «National Interest»-ում հրապարակված հոդվածում գրում է Միկախ Սփանգլերը:
Նա վկայակոչում է ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանին, որը լրագրողի հետ զրույցում նշել է, որ ապրիլյան պատերազմը բացարձակ անակնկալ էր:
Հեղինակի խոսքով՝ սխալ է ենթադրել, որ դա չի կարող նորից տեղի ունենալ, սակայն Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը «զգալի քայլեր են ձեռնարկել՝ երաշխավորելու համար, որ Ադրբեջանը կրկին հանկարծակիի չբերի իրենց»:
«Մենք ակտիվորեն, շատ ինտենսիվ ամրապնդում ենք շփման գիծը»,- նշել է ԼՂՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը: «Ապրիլին մենք բավականաչափ տեսախցիկներ չունեինք առաջնագծում: Հիմա C4ISR ժամանակակից համակարգ ենք տեղադրում, որը թույլ է տալիս որոշակի խորությամբ հետեւել ամբողջ շփման գծին»,- ասել է նա:
«Օգտագործելով այս նոր, կատարելագործված համակարգը՝ Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը հավաստում է, որ իրենք ի վիճակի կլինեն «զգալիորեն նվազեցնել Ադրբեջանի անսպասելի հարձակման հավանականությունը, քանի որ խորքում՝ Ադրբեջանում, ցանկացած շարժում» տեսախցիկները կհայտնաբերեն՝ ղարաբաղյան բանակին հնարավորություն ընձեռելով պատրաստվել ուժեղ պաշտպանության եւ հակահարձակման, ինչպես նաեւ նախապես պատրաստել եւ զինել իրենց զորամասերը»,- գրում է հեղինակը:
Նա նշում է, որ սեպտեմբերի 7-ին Հայաստանի նախագահը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Մոսկվան համաձայնել է Երեւանին 200 մլն դոլար տրամադրել՝ նվազեցված գներով արդիականացված ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու համար: Գործարքը, ըստ նրա, մշակվել է ապրիլյան պատերազմից շատ առաջ: Միաժամանակ, Ադրբեջանը միլիարդավոր դոլարներ է ներդրել ռուսական արտադրության զենք գնելու համար:
«Մինչ Լեռնային Ղարաբաղը համեստորեն է խոսում այն մասին, արդյո՞ք նոր զենքն անմիջական օգուտ կբերի իր զինված ուժերին, տարածաշրջանային փորձագետները կարծում են, որ ռազմական տեխնիկան ինչ-որ պահի կճանապարհվի դեպի դե-ֆակտո անկախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն»,- գրում է հեղինակը:
Լրագրողի հետ զրույցում Արտակ Բեգլարյանը նաեւ ընդգծել է, որ ապրիլյան պատերազմը սկսվեց մի շարք պատճառներով՝ ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական: «Դա ամենահարմար պահն էր Ադրբեջանի համար՝ հայկական կողմերի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմական անհավասարակշռությունն օգտագործելու փորձ կատարելու նպատակով: Այդ պահին Ադրբեջանն ավելի շատ զենք էր ձեռք բերում, իսկ Հայաստանը նոր սպառազինություն չէր ստանում: Ադրբեջանը գիտեր դա եւ փորձեց օգտագործել այդ հնարավորությունը»,- կարծում է Բեգլարյանը:
Հեղինակի կարծիքով՝ ռազմավարական անհավասարակշռություն դեռեւս կա, եւ Ադրբեջանում նախագահ Իլհամ Ալիեւի լիազորություններն ընդլայնող վիճելի սահմանադրական հանրաքվեից հետո աճող լարվածության, ինչպես նաեւ կտրուկ անկում ապրող տնտեսության պայմաններում «Լեռնային Ղարաբաղը, իհարկե, կարծում է, որ եւս մեկ հարձակում է սպասվում»:
Բեգլարյանի կարծիքով՝ եւս մեկ պատերազմ հնարավոր է «մինչեւ ընթացիկ տարեվերջ»: Նրա հետ համակարծիք է նաեւ Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը: Նրա խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ քանի դեռ հակամարտության քաղաքական բաղադրիչը չլուծվի, Ադրբեջանը միշտ կձգվի դրա ռազմական լուծման:
«Եթե դա տեղի չունենա, կարծում եմ այն պահին, երբ Ադրբեջանում տնտեսական կամ քաղաքական ճգնաժամ սկսվի, նրանք հակամարտության սրումը որպես գործիք կօգտագործեն՝ Բաքվում, այսպես կոչված, «կայունությունը» կաառավարելու համար: Տեղեկությունների համաձայն՝ հաջորդ հարձակումը կարող է տեղի ունենալ հոկտեմբերին»,- ասել է Պողոսյանը:
Հեղինակն ընդգծում է, որ եթե դա տեղի ունենա, ապա տասն ամսվա ընթացքում երկրորդ բախումը կդառնա Լեռնային Ղարաբաղի համար եւ, հնարավոր է, դա աշխարհին կրկին կհիշեցնի, որ այդքան երկար անտեսված սառեցված հակամարտությունը սկսել է թեժանալ:
17:27 08/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱլեքսանդր Ցինկերը զուգահեռներ է տեսնում ապրիլին Արցախի դեմ Ադրբեջանի գործողությունների և ահաբեկչական խմբերի միջև
18:08 02/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայ պատվիրակը կոչ է արել դադարեցնել զենքի մատակարարումը Բաքվին
15:30 27/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱրման Թաթոյանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակին է ներկայացրել Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի դաժանությունները

“National Interest”: Нагорный Карабах готов к еще одной войне 10/08/2016   10:44  |  Карабахский конфликт
Едва ли можно чем-то удивить жителей Нагорно-Карабахской Республики, однако это имело место несколько месяцев назад. Об этом, как передает “Арцахпресс”, пишет в опубликованной в “National Interest” статье Миках Спанглер.
Он ссылается на министра иностранных дел НКР Карена Мирзояна, который в беседе с журналистом отметил, что война в апреле стала абсолютным сюрпризом.
По словам автора, ошибочно предполагать, что это не может произойти снова, однако Нагорный Карабах и Армения “предприняли существенные шаги для того, чтобы создать гарантии того, что Азербайджан вновь не застигнет их врасплох”.
“Мы очень активно, очень интенсивно укрепляем линию фронта с нашей стороны”,- сказал в начале сентября пресс-секретарь премьер-министра НКР Артак Бегларян.
В апреле у нас не было достаточного количества камер на передовой. Теперь мы устанавливаем там современную систему C4ISR , которая позволяет нам наблюдать за всей линией фронта с определенной глубины”,- отметил он.
“Правительство Нагорного Карабаха утверждает, что использование этой новой усовершенствованной системы поможет “значительно минимизировать вероятность внезапного нападения Азербайджана, потому что любое движение в глубине территории Азербайджана будет зафиксировано  видеокамерами, что позволит карабахской армии подготовиться к мощной обороне и контратаке, а также заблаговременно привести в готовность свои воинские части и технику”,- пишет автор.
Автор отмечает, что 7 сентября президент Армении официально объявил о том, что Москва согласилась предоставить Еревану $200 млн. на покупку модернизированной военной техники по заниженным ценам. “Сделка прорабатывалась задолго до какого-либо намека на апрельскую войну.  В то же время Азербайджан выложил миллиарды долларов за покупку оружия российского производства”, - отмечается в публикации.
“В то время как Нагорный Карабах скромно отзывается о том, принесет ли пользу новое оружие непосредственно его вооруженным силам, региональные эксперты ожидают, что военная техника в какой-то момент проделает дорогу к де-факто независимой Нагорно-Карабахской Республике”,- пишет автор.
В беседе с журналистом Артак Бегларян также подчеркнул, что атака в апреле началась из-за ряда причин, как военных, так и политических. “Это был самый подходящий момент, нужное время для Азербайджана, чтобы попытаться использовать военный дисбаланс между армянскими сторонами и Азербайджаном. На тот момент, Азербайджан приобретал гораздо больше оружия, а Армения пока не получила новое вооружение. Азербайджан знал это, и они попытались воспользоваться этим шансом”,- считает Бегларян.
По мнению автора, стратегический дисбаланс все еще существует, и с растущей напряженностью в Азербайджане после спорного конституционного референдума, расширяющего полномочия президента Ильхама Алиева, а также в условиях переживающей стремительное падение экономики “Нагорный Карабах, конечно, считает, что предстоит еще одна атака”.
По мнению Бегларяна, еще одна война возможна “до конца текущего года”. Его мнение разделяет и член Национального собрания Армении Теван Погосян. По его словам, международное сообщество должно понять, что до тех пор, пока политическая составляющая конфликта не разрешится, Азербайджан всегда будет стремиться к военному решению.
“Если этого не произойдет, я полагаю, что в момент, когда в Азербайджане разразится экономический или политический кризис, они прибегнут к эскалации конфликта в качестве инструмента для управления так называемой “стабильностью” в Баку. Согласно имеющейся информации, следующее нападение может произойти в октябре”,- говорит Погосян.
Как подчеркивает автор статьи, если это произойдет, то еще одна атака станет вторым столкновением для Нагорного Карабаха, и, возможно, это вновь напомнит миру о том, что игнорируемый долгое время замороженный конфликт стал перетекать в горячую фазу.
10:15 06/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана ночью стреляли по армянским позициям из снайперских винтовок "Инстиглал" и "Черная стрела" – Минобороны НКР
10:36 05/10/2016  |  Карабахский конфликтМинобороны НКР сообщает об интенсивных обстрелах со стороны Азербайджана минувшей ночью
09:33 04/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана минувшей ночью вновь нарушили режим прекращения огня
09:57 03/10/2016  |  Карабахский конфликтЗа выходные Азербайджан нарушил режим перемирия более 55 раз – Минобороны НКР
09:49 01/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана ночью обстреляли линию соприкосновения с НКР из крупнокалиберных пулеметов