Միջազգային հանրությունը լիակատար պատկերացնում է` առանց Արցախի ճանաչման ԼՂ խնդիրը չի լուծվի. Դավիթ Բաբայան 10/08/2016   15:14  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հասնելու բանալին ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը տեսնում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Ալիևի այն խոստովանությանը, ըստ որի՝ փակ դռների հետևում նրա վրա միջազգային ճնշում է գործադրվում, Բաբայանը նշեց, որ միջազգային հանրությունը ամբողջությամբ պատկերացնում է՝ առանց այդ ճանաչման խնդրի կարգավորումն անհնար է:
«Ինչքան շուտ Ադրբեջանը ճանաչի Արցախի անկախությունը՝ առանց որևէ նախապայմանի, այնքան հեշտ կլինի հակամարտության լուծումը: Առանց նման ճանաչման հնարավոր չէ որևէ շոշափելի արդյունքի հասնել համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ: Առավել ևս, եթե Ադրբեջանը շարունակում է իր ապակառուցողական նացիստական քաղաքականությունը և ուզում է արդյունքի հասնել վերջնագրերով: Երբ Ալիևն է խոսում նման ճնշումների մասին, նշանակում է, որ միջազգային հանրությունն արմատապես վերանայում է իր մոտեցումները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ»,- նշեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե արդյոք այդ ճնշումները կունենան արդյունք՝ Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց, որ Ալիևն ինքն իրեն գցել է ծանր վիճակի մեջ և այն, որ այժմ Ադրբեջանում նացիզմն ու ֆաշիզմը՝ հայատյացությունը և ոչ միայն հայ, այլ նաև տարբեր ազգերի նկատմամբ ատելությունը, դարձել են պետական գաղափարախոսություն, նրա անձնական մեղքն է:
Բաբայանի ներկայացմամբ, Ալիևը երկար տարիներ քարոզում էր հայատյացություն և իր այդ վերաբերմունքն օգտագործում է` քողարկելու բոլոր չարաշահումները, կոռուպցիան, տնտեսական, քաղաքական և այլ հանցագործություններ: Ալիևը փաստորեն պետք է հրաժարվի այս ամենից, քանի որ Արցախի անկախության ճանաչումն Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն քաղաքական խնդիր է, այլ նաև արդեն դարձել է հոգեբանական լուրջ հարց՝ Ադրբեջանում դարձել է բարդույթ Արցախի ճանաչումը:
«Այն կնշանակի, որ այսքան տարիների վատնած ռեսուրսները, զոհերն ու ավերածությունները Ադրբեջանի նախագան արել է իր սեփական շահերից ելնելով, ոչ թե՝ ժողովրդի կամ պետության»,- նշեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը` նկատելով, որ Ադրբեջանի հասարակ քաղաքացուն ձեռնտու է, որ իր երկիրը Արցախի անկախությունը ճանաչի և հարցը լուծվի:
Պաշտոնական Բաքուն այլևս չի կարողանում քողարկել, այն որ միջազգային հանրությունը հակվում է ԼՂՀ ճանաչման անհրաժեշտությանը: Այս մասին արդեն բացեիբաց հայտնել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը` Ադրբեջանի կառավարության` նախօրեին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ: «Փակ դռների հետևում մեզ վրա ճնշում են գործադրում`նպատակ ունենալով հանգեցնել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչմանը: Մենք չենք բացահայտում շատ մանրամասներ, քանի որ կան դիվանագիտական կանոններ»,- ասել է Ալիևը:
Ադրբեջանի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԼՂՀ ճանաչման հարցով իր երկրի դեմ ակտիվ քարոզչություն է իրականացվում: Այս հարցում նա անգամ մեղադրել է Արևմուտքի երկրների լրատվաﬕջոցներին և ոչ կառավարական կազմակերպություններին:

Международное сообщество понимает, что без признания НКР невозможно решить карабахский конфликт - Давид Бабаян 10/08/2016   16:21  |  Лента новостей
Пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян видит ключ к урегулированию нагорно-карабахского конфликта в признании Азербайджаном независимости НКР.
Такое мнение он высказал в беседе с “Арменпресс”, комментируя признание Алиева, согласно которому за закрытыми дверями на Азербайджан оказывается международное давление с целью принудить к соглашению на признание независимости Нагорного Карабаха.
Бабаян отметил, что международное сообщество в полной мере понимает, что без признания НКР невозможно решить проблему.
По словам Бабаяна, чем раньше Азербайджан признает независимость Арцаха без каких-либо предусловий, тем легче будет урегулировать конфликт.
“Без этого признания невозможно достичь каких-либо ощутимых результатов на пути к всеобъемлющему  урегулированию. Тем более, если Азербайджан продолжает свою деструктивную нацистскую политику и хочет добиться результата ультиматумами. Когда Алиев говорит о вышеупомянутом давлении, то это  означает, что международное сообщество в корне пересматривает свои подходы к урегулированию азербайджано-карабахского конфликта”, - заявил пресс-секретарь президента НКР.
На вопрос агентства “Арменпресс”, возымеет ли это давление результат, Давид Бабаян  отметил, что  Алиев сам себя загнал в тяжелое положение и то, что нацизм, фашизм, ненависть и ксенофобия не только в отношении армян, но различных других наций стали государственной идеологией, - это его личная вина.
По словам Бабаяна, Алиев на протяжении многих лет пропагандировал ксенофобию, и свое отношение использует для сокрытия всех злоупотреблений, коррупции, экономических, политических и других преступлений.
Алиев фактически должен отказаться от этого, поскольку признание независимости НКР – это не только политическая, но и огромная психологическая проблема Азербайджана. Это будет означать, что Алиев разбазаривал все эти годы ресурсы и шел на жертвы и разрушения, исходя из собственных интересов, а не ради государства”, - сказал Бабаян, подчеркнув, что для рядового гражданина Азербайджана выгодны признание независимости Арцаха и разрешение конфликта.
Официальный Баку больше не может скрывать, что международная общественность склоняется к необходимости признания НКР. Об этом открыто Алиев заявил на состоявшемся накануне заседании правительства Азербайджана.
"На нас за закрытыми дверями оказывается давление с целью принудить к соглашению на признание независимости Нагорного Карабаха. Мы не раскрываем многие детали, потому что есть правила дипломатии", - сказал он.
Президент Азербайджана выразил уверенность, что против его страны ведется активная пропаганда. В этом он обвинил даже западные СМИ и неправительственные организации, передает агентство.