Հակառակորդն ընտրել է առաջնագծում իրավիճակն աստիճանաբար և նպատակային սրելու մարտավարություն 10/07/2016   11:59  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Դատելով ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում վերջին շրջանում տեղ գտնող զարգացումներից, տպավորություն է ստեղծվում, որ հակառակորդն ընտրել է առաջնագծում իրավիճակն աստիճանաբար և նպատակային սրելու մարտավարություն:
Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը՝ հավելելով, որ դա արտահայտվում է ինչպես հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման դեպքերի քանակական աճով, այնպես էլ՝ դրանցում կիրառվող զինատեսակների որակական հատկանիշներով:
Հատկանշական է, որ ապրիլյան քառօրյա առճակատումը սանձազերծած ադրբեջանական կողմը, որը վերահաս պարտությունից խուսափելու նպատակով ստիպված էր իր իսկ խնդրանքով և երրորդ կողմի միջնորդությամբ մարտագծում վերահաստատել 1994-ի մայիսին եռակողմ համաձայնությամբ ձեռքբերված հրադադարը, կրկին անցել է սադրիչ գործողությունների ոչ միայն հակամարտ զորքերի շփման գծում, այլև քարոզչական դաշտում:
Անցած օրերի ընթացքում հակառակորդը կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքեր, այդ թվում` <<ԴՇԿ>> տիպի գնդացիր, <<Սև նետ>> և <<Իստիգլալ>> դիպուկահար զինատեսակներ ու ՀԱՆ – 17 տիպի նռնականետ, այսօր տարածել է տեղեկություն առ այն, թե իբր հայկական կողմն առաջնագծում կիրառել է 60 մմ-ոց ականանետեր:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում է, որ ադրբեջանական կողմի տարածած ապատեղեկատվությունը ոչ այլ ինչ է, քան իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված պարզամիտ քարոզչական հնարք:

Минобороны НКР: распространенная Азербайджаном деза - примитивный пропагандистский трюк для дестабилизации ситуации 10/07/2016   12:24  |  Карабахский конфликт
"Судя по развитию в последнее время ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, складывается впечатление, что азербайджанская сторона избрала тактику постепенного и целенаправленного обострения ситуации на передовой,  -говорится в заявлении министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики (НКР).
Это, как отметили в Минобороны НКР, выражается как в количественном росте случаев нарушения азербайджанскими ВС режима перемирия, так и в качественных характеристиках применяемого противником оружия.
“Примечательно, что развязавшая четырехдневную апрельскую конфронтацию азербайджанская сторона, которая во избежание надвигающегося поражения была вынуждена просить и при посредничестве третьей стороны вновь вернуться к достигнутому трехстороннему соглашению от мая 1994 года о прекращении огня, вновь прибегла к провокационным действиям не только на линии соприкосновения войск, но и на пропагандистском поле.
В течение минувших дней противник с применением стрелкового оружия различных калибров, в том числе пулемета типа ДШК, а также снайперских винтовок “Истиглал” и “Черная стрела” и гранатомета типа АГС-17, сегодня распространил информацию о том, что якобы армянская сторона на передовой применила 60-миллиметровые минометы.
“Минобороны НКР со всей ответственностью заявляет, что распространенная азербайджанской стороной дезинформация – не что иное, как примитивный пропагандистский трюк, нацеленный на дестабилизацию ситуации”, – подчеркивается в заявлении.
10:15 06/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана ночью стреляли по армянским позициям из снайперских винтовок "Инстиглал" и "Черная стрела" – Минобороны НКР
10:36 05/10/2016  |  Карабахский конфликтМинобороны НКР сообщает об интенсивных обстрелах со стороны Азербайджана минувшей ночью
09:33 04/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана минувшей ночью вновь нарушили режим прекращения огня
09:57 03/10/2016  |  Карабахский конфликтЗа выходные Азербайджан нарушил режим перемирия более 55 раз – Минобороны НКР
09:49 01/10/2016  |  Карабахский конфликтВС Азербайджана ночью обстреляли линию соприкосновения с НКР из крупнокалиберных пулеметов