Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Ֆրանսիայի Սենատում կքննարկվի հաջորդ շաբաթ 10/07/2016 11:23 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Ֆրանսիայի Սենատում կքննարկվի հաջորդ շաբաթ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Ֆրանսիայի հայկական
կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը:
«Նախնական տվյալներով` նախատեսված է հոկտեմբերի 11-ը կամ 12-ը: Օրենքի նախագիծը բավական ծավալուն է, և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին դրույթն, ամենայն հավանականությամբ, կքննարկվի հաջորդ շաբաթվա սկզբին»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին դրույթի վերաբերյալ պատգամավորների տրամադրվածությանը` Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ միանշանակ դժվար է ասել:
«Ամեն դեպքում պատգամավորների հետ հետևողական աշխատանք է տարվում, ակնկալում ենք հաջող ընթացք»,- ասաց Մուրադ Փափազյանը: Նա հույս հայտնեց, որ Սենատում կընդունվի նախագծի այն տարբերակը, որն անցել էր Ազգային ժողովում դեռ հունիսին:
Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Ազգային ժողովի պատգամավորները, հուլիսին միաձայն կողմ են քվեարկել «Հավասարություն և քաղաքացիություն» կոչվող օրինագծի փոփոխություններին, որով պատիժ է սահմանվում մարդկության դեմ գործած բոլոր հանցագործությունները, այդ թվում `Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու և հերքելու համար:
Եղան պատգամավորներ, որոնք գտնում էին, որ ընդհանուր օրենքից պետք է բեկանվի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին դրույթը, սակայն հայկական համայնքն աշխատանք տարավ, և հասավ նրան, որ Սենատի քննարկմանը ներկայացվի նաև այն տարբերակը, որն ամռանն ընդունվել էր ստորին պալատում: Այն է` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող դրույթը ներառված:

Сенат Франции рассмотрит законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян на следующей неделе 10/07/2016   12:10  |  Лента новостей
Законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян будет рассмотрен в Сенате Франции на следующей неделе. Об этом "Арменпресс" сообщил сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян.
“По предварительным данным, обсуждение документа состоится 11 или 12 октября. Законопроект достаточно объемный и положение о криминализации отрицания Геноцида армян, скорее всего, будет обсуждаться в начале следующей недели”, - сказал М. Папазян, добавив, что однозначно говорить о позиции сенаторов сложно.
Он выразил надежду на то, что Сенат примет законопроект в том виде, в котором он прошел в Национальном собрании еще в июне.
Нижняя палата парламента Франции в июля единогласно приняла поправки в законопроект “Равенство и гражданство”, который устанавливает ответственность за отрицание или опровержение всех преступлений против человечества, в том числе Геноцида армян в Османской империи.