ԱՄՆ Դենվեր քաղաքը ճանաչել է Արցախի անկախությունը 10/07/2016 11:18 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի Դենվեր քաղաքի քաղաքապետ Մայքլ Հենքոքը 2016 թվականի սեպտեմբերի 21-ը պաշտոնապես ճանաչել է որպես «Հայկական Անկախության օր»`հայկական երկու պետությունների`Հայաստանի և Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) համար: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից:
Հայ դատի ԱՄՆ Արմտյան ափի հանձնախմբի ղեկավար Էլեն Ասատրյանը ողջունել է Դենվերի քաղաքապետի որոշումը`ընդգծելով, որ Արցախի ճանաչմամբ` նա բարձրացրել է իրազեկությունը մարդու իրավունքների խնդիրների, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից 2016 թվականի ապրիլին հակահայկական հանցագործությունների իրականացման հետ կապված:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում Հենքոքի վարչակազմին մարդու համընդհանուր իրավունքներին աջակցելու, այդ թվում և Արցախի անկախությունը ճանաչելու, ինչպես նաև շարունակական պայքարի համար, որն ուղղված է պահպանելու քրիստոնեական ժառանգությունը և պաշտպանելու ազատատենչ հայ բնակչությանը այն բանակից, որը ոչնչացնում է
միջնադարյան հուշարձանները և տանջում քաղաքացիներին ու զինվորներին»,- նշել է Ասատրյանը:
Դենվերի քաղաքապետի ստորագրած հռչակագրում մասնավորապես ասվում է. «Դենվերը հազարավոր աշխատասեր ու հայրենանվեր հայերի օրրանն է, որտեղ հաստատվել են տասնամյակներ առաջ:
2016թ. հայկական երկու պետությունները`Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը) տոնում են անկախության հռչակման 25 ամյակը:
Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարը` հանուն հայկական ինքնության պահպանման, սեփական սահմանները պատերազմական հանցագործություններից զերծ պահելու: Դենվերը շնորհավորում է հայկական համայնքին` սեփական ժառանգությանը հավատարիմ մնալու հանձնառության, հայրենիքին նվիրվածության, չնայած մարտահրավերներին` ժողովրդին ծառայելու մղումների համար»:

Американский город Денвер признал независимость Арцаха 10/07/2016   12:00  |  Лента новостей
Город Денвер американского штата Колорадо по решению мэра Майкла Хэнкока официально признал 21-е сентября Днем армянской независимости” двух армянских государств  - Армении и Арцаха(Нагорно-Карабахской Республики).Об этом “Арменпресс” сообщили в американском комитете “Ай Дата” (ANCA).
Руководитель западного отделения офиса “Ай  дата” в США Элен Асатрян приветствовала решение мэра Денвера, подчеркнув, что признанием Арцаха он повысил уровень информированности о проблемах с правами человека, в частности, в связи с осуществленными в апреле с.г. Азербайджаном преступлениями против армян.
“Мы выражаем благодарность администрации Хэнкока за поддержку общечеловеческих прав, а также за признание независимости Арцаха и последовательную борьбу, нацеленную на сохранение христианского наследия и защиту свободолюбивого армянского народа от армии, которая уничтожает средневековые памятники и истязает граждан и военнослужащих”, - отметила Асатрян.
В подписанной мэром Денвера декларации, в частности, говорится: “Денвер является колыбелью тысяч трудолюбивых и патриотически настроенных армян, которые обосновавшихся здесь несколько десятилетий назад. В 2016 году два армянских государства – Республика Армения и Арцах(Нагорно-Карабахская Республика) празднуют  25-летие провозглашения независимости.
Народ Арцаха продолжает борьбу во имя сохранения армянской идентичности, защиты своих границ. Денвер поздравляет армянскую общину за ее верность собственному наследию, преданность Родине и стремление служить народу, несмотря на вызовы”.