Հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի ցանկացած թիրախավորում անպատասխան չի մնալու. ԼՂՀ ՊՆ 10/06/2016   19:44  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից այսօր տարածված տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր հայկական կողմի արձակած կրակոցից զինծառայող է մահացել, իրականությանը չի համապատասխանում:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները երբեք նախահարձակի դերում հանդես չեն գալիս և ամենայն պատասխանատվությամբ հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը հակամարտության գոտու տարբեր հատվածներում անհամեմատ ակտիվացրել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը` կիրառելով ոչ միայն փոքր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այլև գնդացիրներ ու հեռահար դիպուկահար հրացաններ: Ասվածի ամենաթարմ ապացույցը այսօր շփման գծի հյուսիսային ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից կիրառված «Սև նետ» և «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացաններից արձակված շուրջ 50 թիրախավորված կրակոցներն են:
«Ելնելով այս իրողությունից` ադրբեջանական կողմին խորհուրդ կտայինք նախազգուշացնելու փոխարեն հիշել հրադադարի ռեժիմի պահպանման վերաբերյալ միջազգային հանրության առաջ ստանձնած պատասխանատվության մասին: Միաժամանակ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը զգուշացնում է, որ հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի ցանկացած թիրախավորում անպատասխան չի մնալու», - նշվում է հայտարարության մեջ:

Минобороны НКР предупреждает Баку: любая попытка целиться в армянских военнослужащих не останется без ответа 10/07/2016   00:23  |  Карабахский конфликт
Распространенное сегодня министерством обороны Азербайджана сообщение, будто в результате выстрела с армянской стороны умер азербайджанский военнослужащий, не соответствует действительности. Об этом заявляет пресс-служба Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР никогда не идут на агрессивные шаги и со всей ответственностью соблюдают режим прекращения огня.
Более того, как отметили в Минобороны НКР, в последнее время азербайджанская сторона активно нарушает режим перемирия, используя оружие не только малого калибра, но и пулеметы и дальнобойные снайперские винтовки.
"Самым свежим доказательством этому, служит факт использования в четверг азербайджанскими ВС крупнокалиберных снайперских винтовок "Черная стрела" и "Истиглал, из которых было произведено порядка 50 прицельных выстрелов", напомнили в Минобороны НКР.
“Исходя из сложившихся реалий, мы посоветовали бы азербайджанской стороне вместо предупреждений помнить о взятой ею на себя перед международным сообществом ответственности касательно соблюдения режима перемирия”, - отмечается в сообщении Минобороны НКР.
При этом оборонное ведомство НКР предупреждает, что любая попытка брать на прицел армянских военнослужащих не останется без ответа.