Հակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակ է բացել ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացրից և «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» հեռահար դիպուկահար հրացանից 10/07/2016   09:31  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հոկտեմբերի 6-ի լույս 7-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 50 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1800 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել հյուսիսային և հյուսիսարևելյան ուղղություններում: Նշված հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է ԴՇԿ տիպի խոշոր տրամաչափի գնդացիր /155 կրակոց/ և «ԻՍՏԻԳԼԱԼ» տիպի հեռահար դիպուկահար հրացան /109 կրակոց/:
Հյուսիսային ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև ՀԱՆ-17 (հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ)՝ 1 արկ:
Հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատասխան գործողությունների և շարունակել վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Азербайджанские ВС открыли огонь по армянским позициям из крупнокалиберных пулеметов, гранатометов и снайперских винтовок 10/07/2016 11:04 | Карабахский конфликт
В ночь на 7-е октября на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил противник нарушил режим прекращения огня более 50 раз, сообщает пресс-служба Нагорно-Карабахской Республики.
За указанный период ВС Азербайджана произвели по армянским позициям около 1800 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров.
Наиболее интенсивные нарушения были зафиксированы на северном и северо-восточном направлениях. На данных участках азербайджанские ВС применили крупнокалиберные пулеметы типа ДШК(155 выстрелов) и снайперские винтовки “Инстиглал”(109 выстрелов).
На северном направлении противник использовал также гранатомет типа АГС-17, выпустив один снаряд.
“Для подавления наступательной активности противника передовые части Армии обороны прибегли к ответным действиям и продолжали уверенно выполнять поставленные перед ними боевые задачи”, - отмечается в сообщении.