Հաստատվեց Ռազմաարդյունաբերական ընկերություններին աջակցելու կարգը 10/06/2016   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը հաստատեց Ռազմաարդյունաբերական համալիրի գործունեության սուբյեկտներին երկարաժամկետ, միջնաժամկետ և կարճաժամկետ պետական աջակցության առաջնահերթությունները և աջակցման ձևերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը նշեց, որ որոշման ընդունումը կնպաստի ՀՀ ռազմական արդյունաբերության համակարգային բարեփոխումների իրականացմանը:
«Ըստ այդմ՝ առաջնահերթությունները և աջակցման ձևերը կներառվեն ռազմաարդյունաբերական համալիրի զարգացման պետական ծրագրերում՝ այդ մասով ապահովելով ոլորտի զարգացման նախադրյալները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Սարգսյանը:
Աջակցության ձևերը ներառելու են ֆինանսական օգնություն (այդ թվում վարկային երաշխիքներ ու կապիտալի համալրման միջոցներ), լիզինգային տոկոսների սուբսիդավորում (ամբողջական կամ մասնակի), մրցույթով դրամաշնորհների տրամադրում, պետունեցվածքի տրամադրում օգտագործման համար՝ անվճար կամ շուկայականից զգալիորեն ցածր գներով։
Նախատեսվում է պաշտպանական ձեռնարկություններին օժանդակել նաև լաբորատորիաների ու հետազոտական հզորությունների հարցով։

Правительство Армении утвердило порядок оказания поддержки предприятиям ВПК 10/06/2016   17:29  |  Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг утвердило приоритеты и формы долгосрочной, среднесрочной и краткосрочной государственной поддержки субъектов деятельности военно-промышленного комплекса страны.
Министр обороны Армении Виген Саркисян отметил, что принятие данного решения будет способствовать проведению комплексных реформ в сфере военной промышленности Армении.
“Исходя из этого,  приоритеты и формы содействия будут включены в государственную программу развития ВПК, обеспечивая  по этой части предпосылки для развития сферы”,   - цитирует Саркисяна “Арменпресс”.
Под содействием подразумевается финансовая помощь( в том числе кредитные гарантии и средства восполнения капитала), субсидирование процентов по лизингу(полностью или частично), предоставление грантов по итогам конкурса, а также госимущества в целях использования бесплатно или по ценам значительно ниже рыночных.
Планируется также оказать содействие предприятиям оборонной отрасли в вопросе лабораторных исследований.