Վարչապետն ընդունել է շինարարության և ճարտարապետության ոլորտի ներկայացուցիչներին 10/05/2016   14:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանի շինարարների, Ճարտարապետների միությունների անդամներին և շինարարական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կարևորելով շինարարության, ճարտարապետության ոլորտի խթանումը՝ վարչապետը նշել է, որ ակնկալում է հանդիպման մասնակիցներից լսել կառավարությունից սպասվող այն քայլերի մասին, որոնք կնպաստեն այս բնագավառում առկա խնդիրների լուծմանն ու ներդրումային ծրագրերի ներգրավմանը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ հայ ճարտարապետներն ու շինարարներն ունեն մեծ համբավ և նրանք պետք է իրենց ակտիվ գործունեությամբ ու մասնագիտական առաջարկություններով աջակցեն պետությանը՝ ոլորտին նոր թափ հաղորդելու նպատակով: «Մենք պետք է ստեղծենք այնպիսի մշակույթ, երբ նախարարն ու պետական ծառայողը հետևողական կլինեն և արագ կարձագանքեն ոլորտի ներկայացուցիչների ազդակներին ու առաջարկություններին: Քաղաքաշինության և ճարտարապետության ոլորտի կարգավորման պատասխանատուները նաև դուք եք, ուստի պետական ծառայողը ձեզ հետ մշտապես հետադարձ կապ պետք է ունենա»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Հանդիպման մասնակիցները Կարեն Կարապետյանին են ներկայացրել ընթացիկ ծրագրերը, ոլորտի հետ կապված խնդիրները, հանդես եկել առաջարկություններով: Մասնավորապես, քննարկվել են շինարարության ոլորտի օրենսդրական և գնագոյացման նորմատիվային դաշտերի բարելավմանը, շինարարական և նախագծային կազմակերպությունների վարկանիշավորմանը, ոլորտի այլ խնդիրներին վերաբերող այլ հարցեր:

Премьеру Армении рассказали о существующих в строительной сфере проблемах 10/05/2016   14:30  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня членов Союзов строителей и архитекторов Армении, а также представителей ряда строительных компаний, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Придав важность стимулированию развития сфер строительства и архитектуры, Карен Карапетян отметил, что рассчитывает услышать от участников встречи о шагах, которые они ждут от правительства для решения существующих в указанных сферах проблем и привлечения инвестиций.
Глава правительства заявил, что армянские архитекторы и строители пользуются большой известностью, они должны своей активной деятельностью и профессиональными предложениями помочь государству придать новый импульс сфере.
Мы должны сформировать такую культуру, при которой министр и государственный служащий будут проявлять последовательность и оперативно реагировать на месседжи и предложения представителей сферы. Ответственными за регулирование сферы градостроительства и архитектуры являетесь в том числе и вы, поэтому госслужащие должны постоянно поддерживать связь с вами”, – сказал премьер Армении.
Участники встречи представили Карену Карапетяну текущие планы, проблемы сферы, выступили с предложениями. В частности, обсуждались  вопросы, касающиеся улучшения законодательной базы, нормативной базы ценообразования, рейтингизации строительных и проектных организаций и т.д.