«Հաց ենք տանում հաց բերողին». Բողոքի երթ դեպի ՔԿՀ 10/04/2016   14:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի Էրեբունի թանգարանի մոտից այսօր մի խումբ քաղաքացիներ երթով շարժվեցին դեպի «Նուբարաշեն» ՔԿՀ` ի աջակցություն «Սասնա ծռեր» խմբին հաց տարած Արթուր Սարգսյանին: Քաղաքացիները՝ ուտելիք էին տանում վերջինիս։
«Սա մեր խղճի պարտքն է: Արթուրն իր կյանքը վտանգելով հաց տարավ հասցրեց: Արթուրը հանցագործ չի, խղճի բանտարկյալ է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հաց ենք տանում հաց բերողին» խորագրով ակցիայի կազմակերպիչ Դավիթ Սանասարյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 26-ին Արթուր Սարգսյանն իր ավտոմեքենայով ճեղքելով ոստիկանական պատնեշը սնունդ էր հասցրել ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին։
Ի սկզբանե նրան մեղադրանք առաջադրվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218 -րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը), կարճ ժամանակ անց մեղադրանքը վերաորակվեց և մեղադրանք առաջադրվեց՝ զենք պահելուն և կրելուն օժանդակելու և պատանդներ պահելուն օժանդակելու մեջ։

В Ереване организовали шествие в поддержку Артура Саркисяна, доставившего в июле еду группе “Сасна црер” 10/04/2016   16:31  |  Лента новостей
Группа граждан во вторник организовала шествие в сторону уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” в поддержку Артура Саркисяна, доставившего еду группе Сасна црер, захватившей в июле территорию полка патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване.
Участники шествия несли продовольствие Артуру Саркисяну.
“Артур, рискуя своей жизнью, отнес людям хлеб. Артур – не преступник, он является узником совести”, - сказал в беседе с журналистами организатор акции под названием “Несем хлеб принесшему хлеб” Давид Санасарян.
Напомним, 26-го июля Артур Саркисян на своей автомашине прорвал полицейский кордон и доставил продовольствие членам группы “Сана црер”.
Изначально ему было предъявлено обвинение по пункту 1  части 3 статьи 218(Захват заложников) и части 3 статьи 235( Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств). Однако спустя короткое время обвинение было переквалифицировано на  соучастие в хранении и ношении оружия и пособничество в захвате заложников.