Վարչապետն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանին 10/04/2016 14:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային, բարեկամական հարաբերություններն ունեն ամուր հիմքեր և ընդգծել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը վստահորեն զարգանում է բոլոր ուղղություններով: Նշելով, որ Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսական հիմնական գործընկերն է՝ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական համագործակցության հետագա զարգացումն ու ընդլայնումը: Գործադիրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է այդ ուղղությամբ ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր և ավելացրել, որ ներդրումային նոր ծրագրերի իրականացման ու առևտրաշրջանառության ծավալների շարունակական ավելացման ուղղությամբ առկա է մեծ ներուժ:
Իվան Վոլինկինը շնորհավորել է Կարեն Կարապետյանին վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և մաղթել նրան նորանոր ձեռքբերումներ: Դեսպանը նշել է, որ հավատում է Հայաստանի նոր կառավարության գործունեության հաջողությանը՝ ավելացնելով, որ պատրաստ է աջակցել համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում Կարեն Կարապետյանը և Իվան Վոլինկինն անդրադարձել են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին և տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի:

Премьер Армении видит большой потенциал для наращивания товарооборота с Россией 10/04/2016   15:24  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла России в Армении Ивана Волынкина, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян отметил, что армяно-российские союзнические дружественные отношения имеют крепкие основы. Он подчеркнул, что двустороннее сотрудничество уверенно развивается по всем направлениям. Отметив, что Россия является основным экономическим партнером Армении, премьер-министр придал важность дальнейшему развитию и расширению торгово-экономического сотрудничества между двумя странами. Карен Карапетян подчеркнул готовность правительства Армении предпринять необходимые для этого шаги и указал на наличие большого потенциала для реализации новых инвестиционных программ и последовательного наращивания товарооборота.
Иван Волынкин поздравил Карена Карапетяна с назначением, пожелав ему новых достижений. Он отметил, что верит в успех деятельности нового правительства, добавив, что готов оказать содействие в деле реализации совместных инициатив.
В ходе встречи Волынкин и Карапетян обсудили также повестку армяно-российских отношений и вопросы, касающиеся экономического сотрудничества.