Քննչական կոմիտեն՝ Սլավոնական համալսարանի մոտ երիտասարդ աղջկան պատանդ վերցնելու մասին (տեսանյութ) 10/04/2016   18:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի մոտ դանակի գործադրմամբ երիտասարդ աղջկան ազատությունից զրկած տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ քննչական կոմիտեից։
ՀՀ ՔԿ Երևանի քննչական վարչության Արաբկիրի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանի մոտ դանակի գործադրմամբ կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով անձին ազատությունից ապօրինի զրկելու դեպքի առթիվ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2016թ.հոկտեմբերի 1-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Հայ-Ռուս (սլավոնական) համալսարանի մուտքի մոտ մի տղամարդ, որպես զենք օգտագործվող դանակը պահելով երիտասարդ աղջկա պարանոցին, շուրջ 30 րոպե նրան ապօրինի զրկել է ազատությունից։ Տղամարդն աղջկա նկատմամբ վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիքով պահանջել է կանչել ոստիկանության աշխատակիցների: Դեպքի վայր ոստիկանների ժամանելուց հետո հաջողվել է քաղաքացիների հետ միասին վնասազերծել նրան։
Դեպքի առթիվ Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում հոկտեմբերի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, ստեղծվել է քննչական խումբ։
Նույն օրը որոշում է կայացվել` աղջկան որպես տուժող ճանաչելու մասին։ Տղամարդը հոկտեմբերի 1-ին որպես կասկածյալ ձերբակալվել է, իսկ հոկտեմբերի 4-ին նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:

Мужчина, приставивший нож к горлу девушки близ Славянского университета в Ереване, взят под стражу 10/04/2016   18:55  |  Криминальная хроника
Арабкирским следственным отделом следственного управления СК РА по городу Ереван возбуждено уголовное дело по факту субботнего инцидента близ Российско-Армянского (Славянского) университета.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета, по данным предварительного следствия, около 13:30 1 октября 2016 года у входа в здание Российско-Армянского (Славянского) университета некий мужчина, приставив нож к горлу молодой девушки, удерживал ее в неволе около 30 минут. Мужчина, угрожая применением в отношении девушки опасного насилия, потребовал вызвать сотрудников Полиции. После прибытия на место происшествия полицейских при поддержке граждан удалось обезвредить мужчину.
По данному факту арабкирским следственным отделом 1 октября было возбуждено уголовное дело по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 133(Незаконное лишение свободы с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения и с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия) Уголовного кодекса РА. Создана следственная группа.
“В тот же день было принято решение о признании девушки потерпевшей. 1-го октября мужчина был задержан в качестве подозреваемого, а 4-го октября ему было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 133 Уголовного кодекса РА. В тот же день в суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено”, - отмечается в сообщении.