Հռոմի պապը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ակնկալում է միջազգային հանրության աջակցությունը 10/03/2016 12:16 | Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Բաքվում հույս է հայտնել, որ միջազգային հանրությունը կաջակցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական Trend գործակալությունը:
«Ես կցանկանայի իմ անկեղծ զորակցությունը հայտնել այն մարդկանց, ովքեր տառապում են արյունալի հակամարտությունների հետևանքով: Հուսով եմ, որ միջազգային հանրությունը ի վիճակի կլինի անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու»,- նշել է Հռոմի պապը` հորդորելով կողմերին օգտվել ցանկացած հնարավորությունից, որը կարող է հանգեցնել հակամարտության կարգավորմանը:
«Ես վստահ եմ, որ Աստծո օգնությամբ և ներգրավված կողմերի բարի կամքով Կովկասը կդառնա մի վայր, որտեղ երկխոսության և բանակցությունների միջոցով կհաղթահարվեն վեճերն ու տարաձայնությունները»,- ասել է Ֆրանցիսկոսը:
Կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդը ցավով է խոսել այն մասին, որ աշխարհում ներկայում շատ հակամարտություններ կան, որոնք հրահրվում են բռնության գաղափարախոսությունների և ամենաթույլերի իրավունքների մերժման պատճառով:

Папа Римский надеется на помощь международного сообщества в вопросе урегулирования карабахского конфликта 10/03/2016 12:32 | Карабахский конфликт
Папа Римский Франциск в Баку выразил надежду на международное содействие при решении карабахского конфликта.Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на азербайджанское агентство Trend.
“Я бы хотел выразить свою искреннюю поддержку тем людям, которые страдают из-за этого конфликта. Я надеюсь, что мировое сообщество будет способно оказать им необходимую помощь”, - сказал он, посоветовав использовать все возможности для решения конфликта.
“Я уверен, что с Божьей помощью и при доброй воле вовлеченных сторон Кавказ превратится в край, где сотрудничество и переговоры перевесят враждебность и разногласия”, - отметил он.
Духовный лидер католиков с болью говорил о том, что в мире есть много конфликтов, возникающих из-за нетерпимости и отказа слабым в их правах.