Վարչապետն ընդունել է «Կրեդիտ Ագրիկոլ» ՓԲԸ-ի միջազգային մանրածախ և առևտրային ծառայությունների ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը 09/30/2016   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է ֆրանսիական «Կրեդիտ Ագրիկոլ» ՓԲԸ-ի միջազգային մանրածախ և առևտրային ծառայությունների ղեկավար Մարկ Օպենհեյմի գլխավորած պատվիրակությանը:  Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ընդգծելով «Կրեդիտ Ագրիկոլ»-ի գործունեությունը Հայաստանի բանկային ոլորտում և ֆրանսիական կառավարման մշակույթի ներկայությունը՝ վարչապետը կարևորել է ֆրանսիական կապիտալի ներհոսքի ավելացումն ու ներդրումային ծրագրերի ուղղությամբ լրացուցիչ քայլերի իրականացումը:
«Մենք խնդիր ունենք բարելավելու բիզնես միջավայրը և այդ նպատակով որոշակիորեն փոխվել է նաև էկոնոմիկայի նախարարության ուղղվածությունը, որի գլխավոր նպատակն է լինելու աջակցել գործարար հատվածին և ներդրումների իրականացմանը: Մեր թիմը միշտ բաց է լինելու և կանգնելու է ձեր կողքին՝ հնարավոր բոլոր խնդիրների լուծման ճանապարհին»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Վարչապետն ավելացրել է, որ հանդիպելով բանկային ոլորտի ներկայացուցիչներին, առաջարկել է մշակել համապատասխան մեխանիզմներ բանկերում առկա ակտիվների միջոցով վարկավորելու փոքր և միջին բիզնեսը՝ նպաստելով տնտեսության տարբեր ճյուղերի աշխուժացմանը: Հատկանշելով բանկի գործունեությունը գյուղատնտեսության ոլորտում՝ վարչապետն ընդգծել է նաև ֆրանսիական ընկերության և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունը և նշել, որ նախարարությունն առաջիկայում կմշակի ներդրումային ծրագրերի փաթեթ և կներկայացնի պոտենցիալ գործընկերներին: Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ «Կրեդիտ Ագրիկոլ»-ը կկարողանա մեծապես նպաստել ֆրանսիական կապիտալի ներգրավմանը Հայաստանի տնտեսության մեջ և նշել, որ այդ հարցում ակնկալում է բեկումնային քայլեր:
Մարկ Օպենհեյմը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, նշել, որ այսօր լրանում է «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկի՝ Հայաստանում գործունեության 20-ամյակը: Նրա խոսքով, այդ փաստն արտացոլում է երկկողմ ամուր կապերն ու իրենց մեծ ցանկությունը՝ նպաստելու Հայաստանում բիզնես միջավայրի բարելավմանը, գործարար դաշտի ակտիվացմանն ու տնտեսության զարգացմանը: «Կրեդիտ Ագրիկոլ»-ի միջազգային մանրածախ և առևտրային ծառայությունների ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գործունեության ուղղվածության փոփոխությունը ևս կնպաստի ՀՀ կառավարության նպատակների և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: Մարկ Օպենհեյմը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Կարապետյանին՝ օժանդակություն ցուցաբերելու պատրաստակամության համար՝ նշելով, որ դա շատ կարևոր է իրենց ու այլ ներդրողների համար: «Պետության և ներդրողի միջև լավ հարաբերությունները հաջողության հիմնական գրավականներից են: Մի պետություն, որը պատրաստ է աջակցել գործարար դաշտին՝ կկարողանա հասնել տնտեսության զարգացմանն ու ապահովել առաջընթաց: Մենք այդ ճանապարհին կանգնած ենք ձեր կողքին և շահագրգռված ենք լինելու ֆրանսիական կապիտալի դեսպանը Հայաստանում»,- ասել է Մարկ Օպենհեյմը:

Премьер-министр Армении рассчитывает на помощь банка "Crédit Agricole" в вопросе привлечения французского капитала 09/30/2016   14:26  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял в пятницу делегацию во главе с директором по линии международных розничных и коммерческих услуг французского  банка “Crédit Agricole” Марком Оппенгеймом.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, отметив деятельность "Crédit Agricol" в армянской банковской сфере и присутствие в республике французской культуры управления, премьер придал важность росту притока французского капитала и принятию дополнительных мер по реализации инвестиционных программ.
“Перед нами стоит задача по улучшению бизнес-среды, и в этой связи некоторые изменения потерпела направленность министерства экономики, главной целью которого станет содействие деловому сектору и осуществление инвестиций. Наша команда будет всегда открытой и поддержит вас на пути решения всех возможных проблем”, - сказал Карапетян.
Глава армянского правительства добавил, что в ходе встреч с представителями банковской сферы, предлагает им разработать соответствующие механизмы кредитования малого и среднего бизнеса за счет имеющихся в банках активов, тем самым  способствуя активизации различных секторов экономики.
Указав на деятельность банка в аграрной сфере, премьер-министр Армении подчеркнул важность тесного сотрудничества французской компании с министерством сельского хозяйства Армении, добавив, что Минсельхоз в ближайшее время разработает пакет инвестиционных программ и представит его потенциальным партнерам.
Премьер выразил уверенность, что "Crédit Agricole" сможет оказать максимальное содействие привлечению в экономику Армении французского капитала, отметив, что в этом вопросе ожидает переломных шагов.
В свою очередь Оппенгейм отметил, что сегодня исполняется 20-летие деятельности в “АКБА-Кредит Агриколь Банка” в Армении. По его словам, это свидетельствует о тесных двусторонних связях и их желании оказывать максимальное содействие улучшению деловой среды в Армении, активизации бизнеса и развитию экономики.
Он выразил уверенность, что изменение направленности Министерства экономики также будет способствовать реализации целей правительства и инвестиционных программ. Марк Оппенгейм поблагодарил премьер-министра за готовность оказать содействие, отметив, что это очень важно для них и других инвесторов.
Хорошие отношения между государством и инвесторами являются одним из главных залогов успеха. Государство, которое готово оказать деловому сообществу помощь, сможет добиться развития экономики и обеспечить прогресс. Мы на этом пути будем рядом с вами и заинтересованы в том, чтобы стать послом французского капитала в Армении", - сказал Оппенгейм.