Կառավարության նոր կառուցվածքը հաստատվեց 09/29/2016 11:51 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովն այսօրվա՝ սեպտեմբերի 29-ի, արտահերթ նիստում 76 «կողմ», 10 «դեմ» և 6 «ձեռնպահ» ձայներով երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը:
Նախագծին հիմնականում կողմ էին ՀՀԿ և ՀՅԴ խմբակցությունները, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ոչ ԲՀԿ-ական պատգամավորները:
Խմբակցության ԲՀԿ-ական պատգամավորները, ինչպես և նախագծի առաջին ընթերցմամբ քվեարկության ժամանակ, քվեարկությանը չմասնակցեցին:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը նախօրեին երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացնելով նախագիծը, նշել էր, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագիծը մնացել է անփոփոխ: «Այս պահի դրությամբ կառավարությունն այս կառուցվածքով է պատկերացնում իր ծրագրերի իրականացումը»,-ընդգծել էր նա՝ վստահեցնելով, որ նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ մի շարք պատգամավորների կողմից արված առաջարկությունները քննարկվել են՝ հետագայում ինստիտուցիոնալ վերանայման շրջանակներում դրանց անդրադարձ կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ արդյունավետ կառավարման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ գործադիրն առաջարկել է կառավարության կառուցվածքում ներառված Էկոնոմիկայի նախարարությունը վերանվանել Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն, Տրանսպորտի նախարարությունը՝ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն, Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը՝ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն: Միաժամանակ առաջարկվել է հանել կառավարության կառուցվածքում ներառված ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը:

Парламент Армении утвердил новую структуру правительства 09/29/2016   12:02  |  Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании в четверг приняло в втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений в закон РА “О структуре правительства Республики Армения”. За документ проголосовали 76 депутатов, против высказались 10 и еще 6 парламентариев воздержались.
Проект в основном поддержали фракции правящей Республиканской партии Армении АРФ “Дашнакцутюн” и “непроцветающие” депутаты от ППА.
Напомним, поправками предлагается переименовать министерство экономики в министерство экономического развития и инвестиций, министерство транспорта и связи — в министерство транспорта, связи и информационных технологий, а министерство энергетики и природных ресурсов - в министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов.
Изменения предусматривают также упразднение министерства градостроительства. На его месте планируется создать Госкомитет.
Таким образом, в состав правительства вошли 19 министров.
Министр юстиции Армении Арпине Ованнисян накануне заявила, что принятый в первом чтении проект остался без изменений. По словам министра, правительство Армении представляет реализацию своих программ в условиях данной структуры, и переименование обусловлено акцентированием новых приоритетов правительства.