Առաջին 6 ամիսներին գրանցվել է սպանության 41 դեպք, որից 38-ը կամ 90,2 տոկոսը բացահայտվել է 09/28/2016   17:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով քննության որակը և արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում էապես բարելավվել են մի շարք հանցատեսակների բացահայտման ցուցանիշները, կրճատվել նախաքննության ժամկետները։
Մասնավորապես՝ 2016 թվականի առաջին 6 ամիսներին գրանցվել է սպանության 41 դեպք, որից 38-ը կամ 90,2 տոկոսը բացահայտվել է։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը՝ հավելելով, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ բացահայտումը բարելավվել է 27 տոկոսով:
2015 թվականին գրանցված սպանության 38 դեպքից բացահայտվել էր 63,1 տոկոսը, իսկ 2016 թվականի 9 ամսվա տվյալներով՝ բացահայտումն արդեն կազմել է 93,1 տոկոս (9 ամսվա ընթացքում գրանցվել է սպանության 58 դեպք, որից 54-ը բացահայտվել է)։ էապես՝ 27,5 տոկոսով, բարելավվել են  ավազակային հարձակումների բացահայտումները՝ կազմելով 71 տոկոս՝ 2015 թվականի 43,5 տոկոսի դիմաց։
Որոշ դրական տեղաշարժ է նկատվել նաև բնակարանային գողությունների  բացահայտման աշխատանքներում. այս տարի բացահայտման ցուցանիշը բարելավվել է շուրջ 8 տոկոսով՝ կազմելով 31 տոկոս՝ նախորդ տարվա 23 տոկոսի դիմաց։
Սպանության փորձերի բացահայտումը կազմել է 100, բռնաբարության և բռնաբարության փորձերի ցուցանիշը՝ 94,1, խարդախության դեպքերի բացահայտումը՝ 91 տոկոս։
Ընդհանուր առմամբ 2016 թվականի առաջին կիսամյակում քննչական կոմիտեի քննիչներն աշխատել են մեծ ծանրաբեռնվածության պայմաններում. 6 ամսվա ընթացքում քննիչի միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է 26.6 գործ. Կոմիտեի քննիչների վարույթում քննվել է ընդհանուր առմամբ 12601 քրեական գործ։
Այդուհանդերձ՝ քննությունը ճիշտ պլանավորելու, ճիշտ կազմակերպելու արդյունքում կրճատվել են նախաքննության ժամկետները։ Այսպես՝ եթե 2015 թվականի առաջին կիսամյակում քննված քրեական գործերից մինչև երկու ամիս ժամկետում ավարտվել է 1750, ապա 2016 թվականի առաջին կիսամյակում՝ արդեն 2068 քրեական գործ։
Վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ դատարանների որոշումների հիման վրա կապի օպերատորներից վերծանումներն ստանալու էլեկտրոնային համակարգի ներդրումն էապես նպաստել է քննության ընթացքում անհրաժեշտ տեղեկություններն օպերատիվ ստուգելուն, նախաքննության ժամկետները կրճատելուն։ Պարզվել է նաև, որ մի շարք դեպքերում քննության ժամկետները երկարացվում են քրեական գործերով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվող փորձաքննությունների եզրակացություններն ուշ ստանալու պատճառով։ Եվ արդեն իսկ քննարկումներ են իրականացվում համապատասխան կառույցների  հետ՝ համատեղ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն, որ դատահոգեբանական փորձաքննություններն անհրաժեշտության դեպքում կատարվեն բժշկական համալսարանի հոգեբանության ամբիոնի մասնագետների կողմից, ինչն էապես կթոթափի հանրապետությունում դատահոգեբանական փորձաքննություններ իրականացնող փորձագիտական հիմնարկների ծանրաբեռնվածությունը։

СК Армении констатировал улучшение раскрываемости преступлений в стране 09/28/2016 18:48 | Лента новостей
В результате предпринятых мероприятий по повышению качества и эффективности расследования уголовных дел, расследуемых в производстве Следственного комитета РА, зафиксировано существенное улучшение показателей раскрытия некоторых видов преступлений и сокращения сроков предварительного следствия.
В частности, в первом полугодии 2016 года зарегистрирован 41 случай убийства, из которых 38 или 90.2% были раскрыты. Заметим, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года показатель раскрываемости был улучшен на 27%.
В 2015 году из 38 зарегистрированных случаев убийства раскрыто 63.1%, а по данным за 9 месяцев 2016 года – раскрываемость составила 93,1%(за 9 месяцев было зарегистрировано 58 случаев убийства, из которых 54 были раскрыты). Значительно, на 27.5%, улучшилась раскрываемость разбойных нападений, составив 71% против 43.5% за 2015 год.
Определенные положительные подвижки заметны в работе по раскрываемости квартирных краж: показатель раскрываемости в текущем году улучшился на 8%, составив 31% против 23% за прошедший год.
Раскрываемость покушений на убийство составила 100%, показатель раскрываемости изнасилований и попыток изнасилования – 94.1%, раскрываемость случаев мошенничества – 91%.
В целом в первом полугодии 2016 года следователи Следственного комитета работали с большой нагрузкой: в течение 6 месяцев средняя нагрузка на следователя составила 26.6 дел. В производстве следователей СК расследовались в общей сложности 12601 уголовное дело.
Тем не менее, в результате грамотного планирования и правильной организации расследования были сокращены сроки предварительного следствия. Если из расследованных в первом полугодии 2015 года уголовных дел в срок до двух месяцев было завершено 1750, то в первом полугодии 2016 года – уже 2068 уголовных дел.
Анализ показывает, что внедрение электронной системы по получению расшифровок от операторов связи на основе решений судов существенно поспособствовало повышению оперативности проверки необходимой информации в ходе расследования и сокращению сроков предварительного следствия. Также выяснилось, что в ряде случаев расследование затягивается по причине запоздалого получения заключений экспертиз, назначаемых с целью установления имеющих существенное значение для уголовных дел обстоятельств.
С соответствующими структурами уже ведутся переговоры по поиску совместных решений. В частности, с Ереванским государственным медицинским университетом имени Мхитара Гераци достигнута договоренность о проведении специалистами кафедры психологии медицинского университета судебно-психологических экспертиз в случае необходимости, что существенно снизит нагрузку на экспертные учреждения, проводящие в республике судебно-психологические экспертизы.