«Սասնա ծռեր»-ի գործով երկու մեղադրյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխվել է 09/28/2016 14:04 | Քրեական խրոնիկոն
Կազմակերպված խմբի կողմից, զենքի գործադրմամբ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակետային ծառայության գնդի տարածք մուտք գործելու, նշված ստորաբաժանման վարչական շենքը, հարակից տարածքը զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ հարուցված, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2016 թվականի սեպտեմբերի 28-ին կայացված որոշումներով հանցագործության կատարմանն օժանդակելու համար մեղադրվող Սուրիկ Պետրոսյանի և Մհեր Մազմանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխվել է, և նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը՝ նկատի ունենալով, որ վերացել է նրանց կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
Նույն օրը կայացված որոշումների պատճեններն ուղարկվել են նախաքննության մարմնին և կալանավորվածներին պահելու վայրի վարչակազմին՝ կատարումն ապահովելու նպատակով:

Двое обвиняемых по делу группы “Сасна црер” отпущены под подписку о невыезде 09/28/2016   15:19
Арестованные по обвинению в оказании содействия группе “Сасна црер” Сурик Петросян и Мгер Мазманян отпущены на свободу под подписку о невыезде.
Как сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении, соответствующие решения были приняты 28 сентября с.г. прокурором, осуществляющим контроль за законностью предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту вооруженного захвата 17 июля организованной группой и удержания ею административного здания и прилегающей к ним территории полка патрульно-постовой службы Полиции в Ереване.
Отмечается, что мера пресечения была изменена с учетом того, что отпала необходимость содержания их под стражей.
В тот же день копии решений были направлены в орган предварительного следствия орган и администрации УИУ с целью обеспечения их исполнения.
31 июля  группа сложила оружие и сдалась властям. За время противостояния погибли трое сотрудников Полиции - полковник Артур Ваноян и прапорщик Юра Тепаносян. Позже в больнице скончался еще один сотрудник Полиции, старший прапорщик Гагик Мкртчян. Ранение получили как сотрудники правоохранительных органов, так и члены группы.