Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի պատվիրակությանը 09/27/2016   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) պատվիրակությանը` Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ արևելյան թեմի առաջնորդ, Հայ օգնության ֆոնդի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է պատվիրակության անդամներին հայրենիքում և բարձր գնահատել տարիներ ի վեր՝ սկսած 1988թ-ից, ՀՕՖ-ի հայրենանվեր գործունեությունը ինչպես աղետի գոտում, այնպես էլ Հայաստանի բազմաթիվ այլ բնակավայրերում ու Արցախում: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել մեծ նվիրումով իրականացված ծրագրերի համար և հանդիպման մասնակիցներին խնդրել իր երախտագիտությունը փոխանցել նաև ֆոնդի բոլոր ներկայացուցիչներին, գործընկերներին ու բարերարներին, որոնց օժանդակությամբ իրականություն են դարձել կազմակերպության ծրագրերը:
Հանրապետության Նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՕՖ-ի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին և վստահություն հայտնել, որ Սրբազանի իմաստնությունն ու կազմակերպչական տաղանդը դեռ երկար տարիներ կծառայեն հայ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՕՖ-ի օժանդակությունը սիրիահայ մեր քույրերին ու եղբայրներին, որոնց համար Հայաստանն անում է ամեն հնարավորը՝ մեղմելու նրանց խնդիրներն ու հոգալու հոգսերը:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը բարերարներ Էդվարդ և Ժանէթ Մարդիգյաններին հանձնել է ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ և հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար օրերս նրանց շնորհված պետական բարձր պարգևները՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալները, շնորհավորել և շնորհակալություն հայտնել երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարին, տնտեսական առաջնահերթություններին, ներդրումների ներգրավման և արտահանման խթանման ուղղությամբ պետական քաղաքականությանը, սիրիահայերի աջակցության ծրագրերին և մի շարք այլ թեմաների:

Президент Армении принял делегацию Армянского фонда помощи 09/27/2016   15:38  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял делегацию Фонда армянской помощи (ФАП) во главе с предстоятелем Восточной епархии США Армянской Апостольской церкви, президентом Фонда армянской помощи архиепископом Хажаком Парсамяном. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Саргсян поприветствовал членов делегации на Родине и высоко оценил патриотическую деятельность Армянского фонда помощи как в зоне бедствия, после разрушительного Спитакского землетрясения в 1988 году, так и многочисленных других населенных пунктах Армении и Арцаха.
Серж Саргсян поблагодарил за реализованные программы, попросив участников встречи передать слова признательности всем представителям фонда, партнерам и благотворителям, благодаря поддержке которых и реализуются программы организации.
Глава государства выразил особую благодарность президенту ФАП, архиепископу Хажаку Парсамяну, выразив уверенность, что мудрость и организационный талант Святейшего еще долгие годы будут служить армянскому народу.
Серж Саргсян высоко оценил содействие ФАП нашим братьям и сестрам – сирийским армянам, для которых Армения делает все возможное для облегчения их забот и решения их проблем.
В ходе встречи президент Армении вручил благотворителям Эдварду и Жанет Мардиганянам высокие государственные награды – медали «За заслуги перед Отечеством» I степени, которых они удостоены по случаю 25-летия независимости РА. Награды присуждены за значительный вклад в дело укрепления связей Родина-Диаспора.
Серж Саргсян ответил на интересующие участников встречи вопросы, которые касались перспектив развития Армении, приоритетов в сфере экономики, государственной политики по привлечению инвестиций и стимулированию экспорта, программ содействия сирийским армянам и других тем.