ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կառուցվածքում փոփոխությունների նախագիծը. դեմ էր 2 պատգամավոր 09/27/2016 12:49 | Քաղաքական
Ազգային ժողովն այսօրվա՝ սեպտեմբերի 27-ի, արտահերթ նիստում 77 «կողմ», 2 «դեմ» և 9 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը:
Մինչ քվեարկությունը «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը հետաքրքրվեց նախօրեին՝ օրինագծի քննարկման ժամանակ, հնչեցրած դիտողությունների ու առաջարկների ճակատագրով: Ի պատասխան՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն արձագանքեց, թե դրանց կանդրադառնան նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ։
ԱԺ-ի ընդունած որոշման համաձայն, նախագիծը կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով, ըստ որի՝ այն երկրորդ ընթերցմամբ կքննարկվի առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո 24 ժամվա ընթացքում:
Հիշեցնենք, որ արդյունավետ կառավարման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ գործադիրն առաջարկում է կառավարության կառուցվածքում ներառված Էկոնոմիկայի նախարարությունը վերանվանել Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն, Տրանսպորտի նախարարությունը՝ Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն, Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը՝ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարություն: Միաժամանակ առաջարկվում է հանել կառավարության կառուցվածքում ներառված ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը:

Парламент Армении в первом чтении принял поправки в закон о струкуре правительства страны 09/27/2016 13:10 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении на заседании во вторник приняло в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон РА “О структуре правительства Республики Армения”. За документ проголосовали 77 депутатов, против - двое и еще 9 парламентариев воздержались.
До голосования депутат от оппозиционной фракции “Армянский национальный конгресс” (АНК) Грант Багратян поинтересовался о судьбе озвученных в ходе вчерашнего обсуждения замечаний и предложений.В ответ председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян заявил, что к их обсуждению вернутся при рассмотрении законопроекта во втором чтении.
Накануне и.о. министра юстиции Армении Арпине Ованнисян сообщила, что поправками предлагается переименовать министерство экономики в министерство экономического развития и инвестиций, министерство транспорта и связи — в министерство транспорта, связи и информационных технологий, а министерство энергетики и природных ресурсов - в министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов.
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов предложил также переименовать министерство диаспоры в министерство диаспоры и репатриации
"Нашей стратегической целью должно быть стремление обратить взоры всех армян к Родине", - сказал Шармазанов.